Tahmin-gözlem-açıklama destekli proje tabanlı çevre eğitiminin ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin çevreye yönelik tutum, davranış ve başarısına etkisi
The effect of project-based environmental education method supported by prediction-observation-explanation on the attitude, behavior, and achievement of secondary school 8th grade students towards the environment
  1. Tez No: 565311
  2. Yazar: DUYGU ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: DR. HALİL İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın amacı tahmin gözlem açıklama (TGA) destekli proje tabanlı çevre eğitiminin öğretmen merkezli öğretim yöntemine kıyasla 8. sınıf öğrencilerinin çevreye yönelik tutum, davranış ve başarı düzeylerinde anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığını saptamaktır. Araştırmada yarı deneysel yöntem ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama basamağı aynı fen bilimleri öğretmeni tarafından gerçekleştirilmiştir. Çevre eğitiminde deney grubunda TGA destekli proje tabanlı öğretim yöntemi, kontrol grubunda ise öğretmen merkezli öğretim yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Mardin ili Midyat ilçe merkezinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 8. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunda 34 kişi deney grubu ve 28 kişi kontrol grubu olmak üzere toplam 62 öğrenci bulunmaktadır. Araştırmada deney ve kontrol grubu öğrencilerinin çevreye yönelik tutum, davranış ve başarı düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla“Çevreye Yönelik Davranış Ölçeği”,“Çevresel Tutum Ölçeği”ve“Çevre Başarı Testi”ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22 programında analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde“Bağımlı Gruplar için t-Testi”ve“Bağımsız Gruplar için t-Testi”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda TGA destekli proje tabanlı çevre eğitiminin 8.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a significant difference between project-based environmental teaching method supported by prediction-observation-explanation (POE) and traditional teaching method on 8th-grade students' levels of attitude, behavior, and achievement towards environment. In the present study, quasi-experimental control group pre-test-post-test experimental design was used. The implementation of the research was carried out by the same science teacher. In environmental education, POE-supported project-based teaching method was used in the experimental group, while teacher-centered traditional teaching method was used in the control group. The sample of the study consisted of 8th-grade students attending a state secondary school in Midyat which is a district of Mardin province. The study group consisted of 62 students, 34 of whom were in the experimental group and 28 of them were in the control group. In this research,“Environment Oriented Attitude Scanning”,“Environmental Attitude Scale”and“Environment Success Test”has been carried out as pretest posttest in order to compare the environmental attitude, behaviour and success levels of the experimental and control group students. The data obtained from the study were analyzed in the SPSS program. t-Test for Dependent Groups and t-Test for Independent Groups were used in the analysis of the data obtained from the study.