دور الأنشطة اللّاصفية في تقوية مهارة المحادثة عند متعلمي العربية غير الناطقين بها
Sınıf dışı etkinliklerin Arapça öğrencilerinin konuşma becerilerini güçlendirmedeki rolü ve etkisi
- Tez No: 565341
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada Arapça öğrenenlerinin karşılaştığı en önemli problemlerden biri olan konuşma becerisinin zayıflığını ele aldık. Zira konuşma becerisi dil becerilerinin en önemlisidir. Öğrencilerin bu husustaki zayıflığı birkaç sebebe dayanmaktadır. Bu sebepler, eğitim sürecinde dilin klasik yöntemlerle öğretilmesi, öğretim stratejilerinin tüm dil becerileri için eşit olarak kullanılmaması ve eğitim kurumunun, öğrencilerin konuşma becerisini güçlendirecek sınıf dışı gerçek ortamlara taşımayıp kurum dâhilindeki sınıflarla yetinmesidir. Konuşma becerisi, gerçek ortamlarda sınıf dışı etkinlikler aracılığıyla güçlendirilmesi hedeflenen en önemli beceridir. Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden ötürü öğrencilerin zihninde Arapçanın zor bir dil olduğu, onun öğreniminde fayda sağlamadığı gibi bir izlenim oluşmaktadır. Buna ek olarak, öğrencinin konuşurken hata yapmaktan korkması onu daha da zayıf bir pozisyonda bırakmaktadır. Araştırmanın teorik kısmında sınıf dışı etkinliklerin Arapça öğrencilerinin konuşma becerilerini güçlendirmedeki rolünü ortaya koymayı hedefledik. Araştırmada, bu etkinlikleri genel olarak sunmuş olup daha sonra sınıf dışı etkinlikler ile Arapça öğrencileri arasındaki ilişkiyi ve bu etkinliklerin rolünü ve önemini açıkladık. Varılan sonuçların, konuşma becerisinin güçlendirilmesinde ve dilin etkin bir şekilde kullanılmasında olumlu sonuçlar doğuracağını öngörmekteyiz. Araştırmanın uygulamalı kısmında“araştırma örneği”metodunu izledik. Arapça öğrencilerinden bir grup seçip bu grup üzerinden bir ön bir de son test gerçekleştirdik. Araştırmada, uygulamalı eğitim yöntemini izleyerek Marmara Üniversitesi ve Akdem İstanbul Dil Eğitim Kurumları öğrencilerinden oluşan bir araştırma örneklemi seçtik. Araştırmanın gerçekçi olduğundan emin olmak amacıyla araştırma örneklemi dışından öğrencilere bir test uyguladık. Daha sonra bu uygulamayı klasik yöntemle araştırma örneklemi üzerinde gerçekleştirdik. Bir ön test uyguladıktan sonra öğrencileri Kontrol Grubu ve Deney Grubu olmak üzere iki gruba ayırdık. Sonra dersi; Kontrol Grubuna klasik yöntemle, Deney Grubuna ise Alan Ziyaretleri yöntemi ile sunduk. Son olarak da sınıf dışı etkinliklerin, (alan ziyaretleri örneği) Arapça öğrencilerinin konuşma becerilerini güçlendirmedeki rolünü öğrenmek amacıyla her iki grup için bir son test gerçekleştirdik. Ön ve son test sonuçları, sınıf dışı etkinliklerin Arapça öğrencilerinin konuşma becerilerini güçlendirmedeki olumlu rolünü göstermektedir. Bu da araştırmanın hipotezleri ile uyuşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research deals with one of the main difficulties for Arabic learners especially non-natives, which is the speaking skill weakness and this is the most important skill of language and communication. The reason for this weakness: introducing Arabic for learners through a traditional method and applying some strategies or teaching methods that concentrate and enhance other skills. In addition to limiting this application inside the classroom without transferring the students to a real interactive environment which strengthens the speaking skills which is one of the most important production skills and it is the aim in the process of learning Arabic through language spree and communication situations and non-classroom activities. The above mentioned problem which I described, results in the feeling of the difficulties and the unprofitability of learning this language to the learners and the reason is lacking the productivity in speaking besides boredom and to be afraid of committing mistakes and the consequences are lacking of linguistic production and language practice. Theoretically speaking: I revealed the part that non-classroom activities do to enhance the speaking skills to the non-native Arabic speakers, and I mentioned a practical example of field visits and its effect to strengthening the speaking skill. I presented through this research, generally speaking, the activities then I clarified the relation between non-classroom activities and teaching Arabic for non-native speakers, and I mentioned the affect, part, importance and the need to this non-classroom activities in the field of teaching Arabic for non-native speakers with a conclusive and positive expectation to the results that contribute to enhancing the speaking skill and using language as a communication tool. Practically: I relied on the semi-empirical method through selecting a research sample consisting of a group of students who learn Arabic in Istanbul Academy and the College of Theology in Marmara University and I performed a random test to a group of students outside the research sample to confirm the creditability of the research method.