Örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Gıda sektöründe bir araştırma
The relationship between organizational justice and organizational commitment: Reseach in the food industry
- Tez No: 565385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN SELEK ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde artan rekabet koşulları karşısında rekabet üstünlüğü elde edebilmek, örgütlerin sahip oldukları maddi kaynakları ve insan kaynağını en etkili ve verimli bir şekilde kullanmasına bağlıdır. Yetkin çalışanların istihdam edilmesi ve çalışanların örgüte olan bağlılıklarının artırılması, örgütlerin başarısını doğrudan etkilemektedir. Çalışanların işe ve işletmeye olan bağlılıklarının artırılmasını sağlamak için pek çok değişken bulunmaktadır. En önemli değişkenlerden biri örgüt içinde örgütsel adaletin sağlanmasıdır. Örgütsel kazanımların adil dağıtılması, çalışanlara değerli olduklarının hissettirilmesi onların örgüte olan güvenlerini pekiştirecek ve örgüte olan bağlılıklarını arttırması kaçınılmaz olacaktır. Bu çalışmada, örgüt bireylerinin algıladıkları örgütsel adalet algısı ile örgütsel bağlılık düzeyi arasındaki ilişki alt boyutları ile birlikte ortaya konulması, çıkan sonucun çalışanların demografik yapılarına göre etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmı, yurt içinde faaliyet gösteren bir organizasyonun, Sakarya ilinde bulunan gıda üretim işletmelerindeki çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında örgütte, dört yüz anket dağıtılmış, üç yüz seksen iki anket geri toplanabilmiş, boş ve eksik doldurulmuş anketler çıkartıldıktan sonra, üç yüz atmış beş anket, çalışma analizinde kullanılmıştır. Bu verilerin değerlendirilmesi SPSS 22.0 programında yapılmıştır Araştırma sonucunda çalışanların örgütsel adalet algıları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiş ve alt boyutlar çerçevesinde analiz edilmiştir. Yine katılımcıların bazı demografik özelliklerinin örgütsel adalet algıları ile örgütsel bağlılık düzeylerini etkilediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ability to competitive advantage under competition conditions at the present time depends on organizations to use their pecuniary and human source in most effective way. Employing qualified employees and increasing their commitment to organization directly effect success of organizations. There are many variables to ensure increase commitments of employees to work and workplace. One of the most important variables is to ensure organizational justice within the organization. The equitable distribution of organizational achievements, making them feel that they are valuable will reinforce their trust in the organization and increase their commitment to the organization will be certain. In this study, revealing the relationship between the perceived organizational justice by member of the organization and organizational commitment with the sub-dimensions and the effect of the results according to the demographic structure of the employees were investigated. The practical part of the study was carried out on the employees of an organization operating in the international area in the food production enterprises in Sakarya province. Within the scope of the study, four hundred questionnaires were distributed, three hundred eighty two questionnaires were collected, and three and three hundred and five questionnaires were used in the study analysis. These data were evaluated by SPSS 22.0 program. At the end of the research, significant relationships between organizational justice perceptions and organizational commitment levels were determined and analyzed within the framework of sub-dimensions. It was also revealed that some of the demographic characteristics of the participants affected organizational justice perceptions and organizational commitment levels.