İnsan kaynakları uygulamalarında örgütsel adalet algısı ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki
The relationship between organizational justice perception and organizational commitment in human resources practices
- Tez No: 588343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL İYEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada temel amaç, çalışanların insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarına yönelik adalet algıları ile örgütsel bağlılıkları arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Çalışmada kullanılan mülakat soruları hazırlanırken; Colquitt tarafından 2001 yılında, Niehoff ve Moorman tarafından 1993 yılında geliştirilen örgütsel adalet ölçeğinden ve Meyer ve Allen tarafından 1991 yılında, Mowday vd. tarafından 1982 yılında geliştirilen örgütsel bağlılık ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde örgütsel adalet kavramı ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır. İkinci bölümde insan kaynakları yönetimi fonksiyonları ve çalışanların insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarına yönelik adalet algıları hakkında açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırmanın modeline, yöntemine, elde edilen verilerin analizine ve bulgularına yer verilmiştir. Araştırma için yapılan mülakat verileri incelendiğinde çalışanların insan kaynakları fonksiyonlarına yönelik adalet algılarının artmasının örgütsel bağlılıklarının artmasına katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışanların örgütsel bağlılıkları kıyaslandığında, örgütün kendilerine adil davrandığını düşünen çalışanlarda örgütsel bağlılığın daha yüksek olduğu görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Örgüt, insan kaynakları, adalet, adalet algısı, örgütsel bağlılık
Özet (Çeviri)
To determine whether there is a relationship between employees' justice perceptions and organizational commitment to human resources management functions is the main purpose in this study. The organizational justice scale developed by Colquitt in 2001, Niehoff and Moorman in 1993 and the organizational commitment scale developed by Meyer and Allen in 1991 and Mowday in 1982 was used while preparing interview questions in the study. The research consists of three chapters. In the first chapter, it is given some information about the concept of organizational justice. Explanations are made about human resources management functions and justice perceptions of employees' regarding human resources management functions in the second chapter. In the third chapter, the research model, method, analysis of data obtained and findings are given. When the interview data for the research were examined, it was concluded that the increase in justice perceptions of employees' towards human resources functions contributed to the increase in their organizational commitment. When the organizational commitment of employees is compared, it is seen that the organizational commitment is higher among the employees who think that the organization treats them fairly. KEYWORDS: Organization, human resources, justice, justice perception, organizational commitment