Alt ekstremite malign melanomalarında inguinal ve ilioinguinal diseksiyonun yaşam süresine katkısının karşılaştırılması
Factors predicting iliac metastasis and overall survival in malignant melanoma of the lower extremities
- Tez No: 565459
- Danışmanlar: DR. İ. GÜNDÜZ TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Özet: Amaç: Malign melanom hastalarında hasta ile ilişkili, hastalıkla ilişkili ve tedaviyle ilişkili faktörlerin, iliak metastaz ve genel sağkalım üzerindeki etkilerini değerlendirmek. Yöntem: Alt ekstremite malign melanomlu otuz dokuz hastanın tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelendi. Tüm klinik veriler doğrulamak için gözden geçirildi. Yaş ve cinsiyet hasta ile ilişkili faktörler olarak kaydedildi. Tümör yeri, boyutu, histoloji, ülserasyon durumu ve TNM evresi, Breslow kalınlığı, Clark düzeyi, inguinal LN metastazlarının varlığı, ve lokal metastazlar (lokal nüks, intransit metastazlar ve bölgesel LN metastazları) hastalık ile ilgili faktörler olarak değerlendirildi. Cerrahinin tipi (primer tümörün enblok eksizyonunu , primer tümörün enblok eksizyonunu ve inguinal lenf nodu diseksiyonu, primer tümörün enblok eksizyonu ve ilioinguinal lenf nodu diseksiyonu) ve postoperatif kemoterapi, tedaviye bağlı faktörler olarak değerlendirildi. Bulgular: İnguinal lenf nodu metastazlarının varlığı iliak metastaz ile anlamlı derecede ilişkili idi (p = 0.015).Tümör boyutu (p = 0.046), tümör TNM evresi (p = 0.009), Breslow kalınlığı (p = 0.033), Clark düzeyi (p = 0.029), intransit metastaz varlığı (p = 0.010) ve postoperatif kemoterapi (p = 0.002) genel sağkalım oranını bozmuştur. Sonuçlar: Terapötik lenf nodu diseksiyonu, küçük fakat kesin bir fayda taşıyor gibi görünmektedir. Uygun hastaların seçimi için daha kapsamlı çalışmalar gerekmektedir, ancak şu anda kanıtlanmış bir seçim kriteri yoktur. Yazarlar inguinal lenf nodu tutlumunda terapötik ilioinguinal diseksiyonu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract. Background : To analyse the patient-related, disease-related and treatment-related factors in a group of melanoma patients to assess their impact on iliac metastasis and on overall survival. Methods : Medical records of thirty nine patients with lower extremity malignant melanoma were retrospectively reviewed to confirm all of the clinical data. Age and gender were recorded as patient-related factors. Tumor location, size, histology, ulceration status, and TNM stage, Breslow thickness, Clark level, presence of inguinal LN metastases, and locoregional metastases (local recurrences, in transit metastases and regional LN metastases) were evaluated as disease-related factors. Type of surgery (en block excision of primary tumor, en block excision of primary tumor and inguinal lymph node dissection, en block excision of primary tumor and ilioinguinal lymph node dissection) and postoperative chemotherapy were taken into account as treatment-related factors. Results : The presence of inguinal lymph node metastases was significantly associated with iliac metastasis (p = 0.015). Tumor size (p = 0.046), tumor TNM stage (p = 0.009), Breslow thickness (p = 0.033), Clark level (p = 0.029), presence of in transit metastases (p = 0.010) and postoperative chemotherapy (p = 0.002) has been related to impaired overall survival rate. Conclusions : Therapeutic lymph node dissection appears to carry a small but definite therapeutic benefit. Selection of appropriate patients for the more extensive procedure would be ideal, but at present there are no well proven selection criteria. The authors advocate therapeutic dissection when the inguinal lymph nodes are involved.