Gaziantep ili antepfıstığı ihracat pazarlama organizasyonu
Gaziantep property export marketing organization
  1. Tez No: 565589
  2. Yazar: ÖNDER ELBİSTANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE DAVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ülkemiz yakın doğu gen merkezi içerisinde yer almaktadır. Antepfıstığının en yaygın üretimi Güney Doğu Anadolu Bölgesinde görülmektedir. Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün verilerine göre 2018 yılında Türkiye'den gerçekleştirilen toplam 8.655.066 ton antepfıstığı ihracatının %52,7'si Gaziantep ilinden gerçekleştirilmiştir. Gaziantep ili antepfıstığı dikili alan ve üretim miktarı bakımından Türkiye sıralamasında 2. sırada yer almasına karşın Antepfıstığı ihracatında ilk sırada yer almaktadır. Çalışmanın ana materyalini oluşturan birincil veriler Gaziantep İlinde faaliyet gösteren ve sürekli olarak antepfıstığı ihracat pazarlamasında yer alan firmalarla yapılan anket çalışmalarından elde edilmiştir. Araştırmaya SWOT Analizi uygulanmış; pazarlama sisteminin zayıf ve güçlü yanları ile pazardaki tehdit ve fırsatlar irdelenerek, üretim ve ihracat aşamalarında uygulanabilecek bazı yapısal ve yasal düzenlemeler ile Gaziantep İlinde Antepfıstığı ihracatının geliştirilebileceği neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our country is located in the near east gene center. The most common production of pistachio is seen in South East Anatolia Region. Gaziantep Provincial Directorate of Agriculture and Forestry 52.7% of the total export of 8,655,066 tons of pistachios from Turkey conducted in 2018 were carried out according to the data from Gaziantep. Gaziantep pistachios in terms of the amount of area planted and production take place despite the 2 ranking in Turkey ranks first in the export of pistachio. The primary data constituting the main material of the study was obtained from surveys conducted with companies operating in Gaziantep province and involved in the export marketing of pistachios continuously. SWOT Analysis was applied to the study; The weaknesses and strengths of the marketing system and the threats and opportunities in the market were examined and it was concluded that the export of Pistachio in Gaziantep Province could be improved with some structural and legal arrangements that can be applied in production and export stages.