Ahmet Baytursınulı'nın Caña Mektep Dergisindeki eğitim öğretim ve dil yazıları
Ahmet Baytursınulı's educational and Linguistic Articles in Caña Mektep Magazine
- Tez No: 565754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT TAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Ahmet Baytursınulı hayatı boyunca çeşitli gazete ve dergilerde dil, edebiyat ve eğitim öğretim konuları başta olmak üzere sürekli yazılar yayımlamıştır. Bu yazıları ile Kazak toplumunu bilgilendirmeyi ve sorunlarına çözüm bulmayı amaç edinmiştir. Yazılarının yayınlandığı önemli dergilerden birisi de“Caña Mektep”dergisidir. Bu çalışmanın amaçlarından birisi literatürde çok fazla kendine yer bulmayan“Cana Mektep”dergisi hakkında bilgi vermek ve akademi dünyasının dikkatine sunmaktır. Bu çalışmada Ahmet Baytursınulı'nın 1925-1928 yılları arası çeşitli alanlarda yazdığı Arap harfli Kazakça makaleler, Latin harflerine transkribe edilmiş ve Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Bu yazılarda dile getirilen hususlar ve öne sürülen fikirler paylaşılmıştır. Son olarak da Ahmet Baytursınulı'nın yazılarından ve eserlerinden hareketle Kazak toplumu için önemi ve bununla beraber onun dilci ve eğitimci kişiliği ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout his life, Ahmet Baytursınulı has published articles in various newspapers and journals, mainly on language, literature, education and teaching. These articles aims to inform the Kazakh society and find solutions to their problems. One of the important journals in which his articles are published is“Caña Mektep”magazine. One of the aims of this study is to give information about“Caña Mektep”magazine which can not find much space in literature and to bring it to the attention of academy world. In this study, articles written in Arabic letters written by Ahmet Baytursınulı in various fields between 1925 and 1928 were transcribed into Latin letters and translated into Turkish. The issues raised and the ideas put forward in these articles were shared. Finally, based on Baytursınulı's articles and works, it was tried to put forward his importance for Kazakh society and his linguistic and educative personality.