Development of an acoustic metamaterial having high sound absorption for low frequency noise
Düşük frekans gürültüsü için yüksek ses yutumuna sahip bir akustik metamalzeme geliştirilmesi
  1. Tez No: 565786
  2. Yazar: TUBA BAYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SEÇGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Makine gürültüsü, insan sağlığı, çevre ve makinelerin verimlilik ve uzun ömürlülüğü için önemli bir sorundur. Bunun yanında, ses yalıtımı yasal bir gerekliliktir; binalarda, araçlarda, havacılık yapılarında ve boru hattı sistemlerinde daha iyi konfor ve kalite koşulları için de önemlidir. Geleneksel pasif ses yalıtımı pratik kullanımda sınırlıdır. Çünkü yalıtım malzemesinin kalınlığının, yayınımın dalga boyu ile karşılaştırılabilir olması gerektiğini belirleyen kütle yasası, onları verimsiz kılar. Son yılarda ortaya çıkan“akustik metamalzeme”kavramı belirli bir frekans veya frekans bandında kütle yasasını kırabileceğini kanıtlamıştır. Akustik metamalzemeler (AMM'ler) negatif etkin kütle yoğunluğu ve etkin Bulk modülü gibi olağandışı malzeme özellikleri sergileyen genellikle periyodik alt dalga boyuna sahip yapay yapılardır. Bu tez, düşük frekanslı gürültü azaltımı için yüksek yutum sağlayan AMM'lerin tasarlanması ile ilgilenmektedir. Bu amaçla, akustik iletim hatları ve panel tip yutucular için çeşitli AMM'ler tasarlanmıştır. Tasarlanan malzemelerin performanslarını ortaya koymak amacıyla ses iletim, yansıma ve yutma katsayıları gibi akustik performans parametreleri elde edilmiştir. Akustik iletim hatları için bu parametreler, transfer matrisi yöntemi ve sonlu elemanlar yöntemi ile belirlenmiştir. Tüm analizlerde visko-termal etkiler hesaba katılmış ve metamalzeme özellikleri, etkin ortam teorisine dayanarak karakterize edilmiştir. Panel tip yutucu AMM'ler için, akustik performans parametreleri deneysel olarak empedans tüpü ölçümleriyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Machinery noise is an important problem for human health, environment, and efficiency and longevity of machines. Besides that, the insulation of noise is a legal requirement; it is also of importance in buildings, vehicles, aerospace structures and pipeline systems for better comfort and quality conditions. Conventional passive noise insulations are limited in practical use, since the mass law dictating that the thickness of the insulation material must be comparable in size with the propagation wavelength which makes them inefficient. Recently an“acoustic metamaterial”concept has emerged and proved itself that it may break the mass law in a certain frequencies or frequency bands. Acoustic metamaterials (AMMs) are usually periodic sub-wavelength artificial structures exhibiting extraordinary material properties, such as negative effective mass density and effective bulk modulus. This thesis concerns with designing of AMMs for suppressing low frequency noise with providing higher absorption. For this purpose, several different kinds of AMMs are designed for acoustic transmission lines and for panel absorbers. Acoustic performance parameters such as sound transmission, reflection and absorption coefficients are obtained to exhibit performances of the designed materials. They are determined by transfer matrix method and finite element method for acoustic transmission lines. All analyses take visco-thermal effects into account and metamaterial properties are characterized based on effective medium theory. For panel absorber AMMs, acoustic performance parameters are experimentally determined by impedance tube measurements.