Koklear implant kullanıcılarında elektriksel uyarılmış kortikal yanıtların araştırılması
Investigation of electrical stimulated cortical responses in cochlear implant users
  1. Tez No: 565819
  2. Yazar: RIŞVAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Koklear implantlar; ileri, çok ileri derecede işitme kaybı olan bireylerde, işitmenin sağlanması için yaygın olarak kullanılan elektronik cihazlardır. Koklear implant işlemcisini ayarlarken, davranışsal yöntemler ve objektif ölçümler kullanılır. Elektriksel Uyarılmış İşitsel Geç Yanıtlar (Electrically Evoked Auditory Late Response –[EALR]), iki pozitif ve bir negatif tepe (P1-N1-P2) kompleksini içeren, direkt elektriksel uyarım kullanılarak ölçülebilen elektrofizyolojik yanıttır. Koklear implant kullanıcılarında, davranışsal eşikler ile EALR eşikleri arasındaki ilişkiyi inceleyen çok az sayıda araştırma mevcuttur. Çalışmamızın amacı, EALR ölçümü ile davranışsal eşikler arasındaki ilişkiyi incelemek ve davranışsal olarak yanıt elde edemediğimiz zor vakalarda koklear implant ayarlaması yaparken, EALR ölçümünün kullanılabilirliğini araştırmaktır. 10 yaş ve üzeri, MEDEL marka koklear implant kullanıcısı 21 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Değerlendirme için Elektriksel Uyarılmış Stapes Refleks Eşiği (Electrically Evoked Stapedial Reflex Threshold [ESRT]), EALR ölçümü, Kortikal İşitsel Uyarılmış Potansiyeller (Cortical Auditory Evoked Potentials [CAEP]), koklear implantlı işitme ve konuşma testleri yapılmıştır. Hastaların koklear implant ayarlamalarında tüm elektrotlarda, ESRT ölçümü ile rahat duyma seviyeleri ve davranım yöntemi ile minimum duyma seviyeleri ayarlanmıştır. Ardından EALR ölçümü ile bazal, medial ve apikal elektrot pozisyonlarında, rahat duyma seviyeleri ve minimum duyma seviyeleri belirlenmiş olup bu seviyelere göre tüm elektrotlarda koklear implant ayarı yapılmıştır. Çalışmada ESRT ve EALR ölçümlerinin; işitme ve konuşma testleri , rahat duyma ve minimum duyma seviyeleri ile CAEP latans karşılaştırmalarında testler arasında anlamlı farklılık olmadığı ve benzer sonuçlar elde edildiği gözlenmiştir. Veriler incelendiğinde, EALR'nin ESRT'ye benzer şekilde, koklear implant programlama sürecine yardımcı olmak için objektif bir test yöntemi olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The cochlear implant, a widely used electronic device provides a sense of sound to a person who has severe or profound hearing loss. Behavioral methods and objective measurements are used to program the cochlear implant processor. Electrically Evoked Auditory Late Response(EALR) is an electrophysiological response formed by two positive and one negative peaks(P1-N1-P2) and can be measured using direct electrical stimulation. A few studies have analyzed the relationship between behavioral thresholds and EALR thresholds in cochlear implant users. The aim of this study is, to examine the relationship between EALR and behavioral thresholds and to study if EALR can be used in difficult cases of cochlear implant programming where the behavioral response cannot be obtained. In this study, 21 subjects -older than 10 years old and Medel Cochlear implant users- were examined and Electrically Evoked Stapedial Reflex(ESRT), EALR, Cortical Auditory Evoked Potentials(CAEP), pure tone audiometry and speech audiometry are performed. Each electrode in subjects, cochlear implants was programmnig using ESRT for comfortable levels and using behavioral method for threshold levels. Then MCL and THR levels were determined by measuring EALR's at basal, medial and apical electrode positions and cochlear implants were programmed according to these levels. As a result, there is no differences between ESRT and EALR measurements, in other words, we obtain similar results in each method when comparing pure tone audiometry, speech audiometry, THR, MCL, and CAEP latency. We assume that EALR can be used as an objective test method in cochlear implant programming because of its similarity with ESRT.