İlkokul 4.sınıf öğrencilerinin okuma alışkanlıkları ile yazma öz yeterlilikleri arasındaki ilişki –Iğdır ili örneği-
The relationship between reading habits of 4th year primary school students and writing self-efficacy: A case study conducted in Iğdir
- Tez No: 565824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin okuma alışkanlıkları ile yazma öz yeterlik düzeyleri çeşitli değişkenlere göre inceleyerek, arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Iğdır il merkezinde üç farklı devlet okulda öğrenim görmekte olan 316 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin okuma alışkanlıklarını belirlemek için Gömleksiz(2004) tarafından geliştirilen okuma alışkanlığı ölçeği ve yazma öz yeterliklerini belirlemek için Güneş, Kuşdemir ve Bulut(2017) tarafından geliştirilen ilkokul öğrencileri için yazma öz yeterlik ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler doğrultusunda öğrencilerin okuma alışkanlıkları ve yazma öz yeterlikleri, cinsiyete, evde internet kullanımına, Türkçe dersini sevme durumuna, eve gazete ve dergi alma sıklığına göre incelenmiş ve Türkçe dersi not ortalamasına göre farklılık gösterip göstermediği ve bunlar arasındaki ilişki saptanmıştır. Verilerin analizinde öncelikle verilerin normallik varsayımını karşılayıp karşılamadığı kontrol edilmiştir. Normal dağılım gösteren okuma alışkanlığı ölçeğinden elde edilen verilerde iki grubun karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA) kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen ilkokul öğrencileri için yazma öz yeterlik ölçeğinden elde edilen verilerde iki gurubun karşılaştırılmasında Mann Whitney-U Testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. İlkokul Öğrencileri İçin Yazma Öz Yeterlik Ölçeği ile Okuma Alışkanlığı Ölçeği'nden elde edilen toplam puanlar arasındaki ilişki (SPSS yardımıyla) Spearman's Korelasyon Katsayısı kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmada okuma alışkanlığı ile ilgili olarak; öğrencilerin okuma alışkanlık düzeylerinin yüksek olduğu, kız öğrencilerin okuma alışkanlık düzeylerinin erkek öğrencilere göre daha yüksek olarak farklılaştığı, evde internet bağlantısı olma durumunda anlamlı fark olmadığı fakat öğrencilerin Türkçe dersini sevme durumu, eve gazete alınma sıklığı, eve dergi alınma sıklığı ve Türkçe ders notu ortalamaları ile anlamlı fark olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin yazma öz yeterlikleri ile ilgili olarak; öğrencilerin yazma öz yeterlik düzeylerinin orta düzeyde olduğu, kız öğrencilerin yazma öz yeterlik düzeylerinin erkek öğrencilere göre daha yüksek olarak farklılaştığı, Türkçe dersini sevme durumu ve Türkçe ders notu ortalamasına göre farklılaştığı fakat evde internet bağlantısı olma durumu, eve gazete alma sıklığı ve eve dergi alma sıklığı ile anlamlı fark olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin okuma alışkanlıkları ile yazma öz yeterlikleri puanları arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin okuma alışkanlık düzeyleri arttıkça yazma öz yeterlik düzeyleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to determine the students' reading habits and writing self- efficacy levels of primary school 4th grade students according to various variables. The study group consisted of 316 students from three different state schools in the city center of Iğdır. In order to determine the reading habits of students, reading habit scale developed by Gömleksiz (2004) has been used. And, the writing self-efficacy scale developed by Güneş, Kuşdemir and Bulut (2017) has been conducted to determine the writing self-efficacy of the primary school students. According to the data obtained from the scale, the relationship between the students' reading habits and writing self-efficaies, gender, the use of internet at home, the liking of Turkish lessons, the frequency of taking home newspapers and magazines and the average grade of Turkish courses were determined. In the analysis of the data, it has been aimed to find out whether the data meet the normality assumption. Independent sample t-test was administered to compare the two groups in the data obtained from the reading habit scale with normal distribution. Mann Whitney-U and Wallis tests were used for comparison of two groups. The relationship between the total scores obtained from the Writing Self-Efficacy Scale and Reading Habits Scale for Primary School Students (using SPSS) was determined by using Spearman Okumas Correlation Coefficient. In relation to the reading habit, students' reading habits have been found to be relatively high. The reading habits of the female studets have been determined to be significantly higher than the male ones. It has also been observed that having an internet connection at home does not make a difference in this regard. However, it has a significant impact on the frequency of having newspaper or magazine at home and on the liking and the grades of the Turkish course of the students. According to the findings, same results also applies to the writing self-efficacy of the students. It can be propounded that there is a positive and significant correlation between the reading habits of students and their writing self-efficacies. When the reading habit increases, writing self-efficacy inncreases as well.