Grafın eşlenik spektrumu ve eşlenik enerjileri
Conjugate spectrum and conjugate energies of a graph
- Tez No: 565999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE BÜYÜKKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmından oluşmaktadır. İkinci bölümde grafın temel kavram ve özellikleri ile bazı özel graflar ve matrislerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, basit graflar için eşlenik komşuluk matrisi ile bir grafın enerjisi ile ilgili literatürde var olan bazı tanım, teorem ve önermeler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise eşlenik komşuluk matrisi tanımından yararlanılarak basit graflar için bir eşlenik Laplacian matrisi ile eşlenik işaretsiz Laplacian matrisi tanımlanmıştır. Ayrıca graflar için enerji tanımından yararlanılarak, eşlenik enerji, eşlenik Laplacian enerji ve eşlenik işaretsiz Laplacian enerji tanımı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first part consists of an introduction. In the second part, the basic concepts and properties of graph and some special graphs and matrixes are mentioned. In the third part, conjugate neighborhood matrix for simple graphs and some definitions, theorems and lemmas in the literature about the energy of graph are given. In the fourth section, by using the definition of the conjugate neighborhood matrix, a conjugate Laplacian matrix for simple graphs and conjugate signless Laplacian matrix are defined. Besides, by using the definition of energy for graphs; the definition of conjugate energy, conjugate Laplacian energy and conjugate singles Laplacian energy is constituted.