Akademisyenlerin kongre turizmine katılma niyetlerinin planlı davranış teorisi kapsamında incelenmesi: Batı Karadeniz bölümü örneği
Examination of academicians in the context of planned behavior theory of their intention to participate in congress tourism: Example of the Western Black Sea department
  1. Tez No: 566446
  2. Yazar: SÜREYYA KIRIKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME GÖKTAŞ KULUALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sosyal bir varlık olan insan, davranışlarını da içinde bulunduğu sosyal ortama göre şekillendirmekte, aynı zamanda da ihtiyaçlarını giderme niyeti ile kararlar alıp uygulamaktadır. Bu ihtiyaçlar içerisinde yer alan psikolojik, sosyal ve kültürel gelişim gereksinimlerini gerçekleştirmek için dinlenme, eğlenme, seyahat ederek yeni yerler görme niyetiyle yapmış oldukları davranışlar turizm hareketliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu tez çalışmasının temel amacı, akademisyenlerin kongre turizmine katılma niyetlerini etkileyen faktörlerin Planlı Davranış Teorisi bağlamında belirlenmesidir. Ayrıca akademisyenlerin demografik özellikleri, kongre turizmine katılmaya ilişkin davranışa yönelik tutumları, gerçekleşen davranışları, algıladıkları davranışsal kontrolü ve öznel normlarının düzeylerini tespit etmektir. Çalışma kapsamında Batı Karadeniz Bölümü'nde yer alan Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak illerinde yer alan 7 üniversitede görev yapan akademisyenlere anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde Planlı Davranış Teorisi ele alınarak bilgi verilmiş, ikinci bölümde ise kongre turizmine değinilmiştir. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise akademisyenlerin Planlı Davranış Teorisi kapsamında kongre turizmine katılma niyetlerinin incelendiği araştırmanın uygulama sonuçları paylaşılmıştır. Araştırma sonucunda kongre turizmine katılan kişilerin tutumlarının, davranışlarının, algıladıkları davranışsal kontrolün ve öznel normların kongre turizmine katılma niyetlerini %89 gibi yüksek bir oranda belirlediği sonucuna varılmıştır. Katılımcıların kongre turizmine katılmaya karşı davranışsal niyetlerini davranışa yönelik tutum ve öznel norm değişkenleri anlamlı ve pozitif yönde etkilemektedir. Gerçekleşen davranış üzerinde ise davranışsal niyetin anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The human being, a social entity, shapes its behavior according to the social environment, and at the same time takes decisions with the intention of eliminating its needs. In order to realize the psychological, social and cultural developmental requirements of these needs, the behaviors they have done with the intention of resting, having fun, travelling and seeing new places have revealed the tourism mobility. The main objective of this thesis is to determine the factors affecting the intention of academicians to participate in Congress tourism in the context of Planned behavior theory. In addition, it is aimed to determine how effective the attitudes, behaviors, behavioral control and subjective norms of demographic variables to participate in Congress tourism. Within the scope of the study, a survey application was made to the academicians working in 7 universities in Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop and Zonguldak provinces in the Western Black Sea region. In the first part of the research, the information was given by handling the planned behaviour theory; in the second part, congress tourism has been mentioned. In the third part, the final one, the results of the study, which examined the intentions of academicians to participate in Congress tourism within the framework of the planned behavior theory, were shared. The research concluded that the attitudes, behaviours, perceived behavioural control and subjective norms of the participants in Congress tourism determined their intention to participate in Congress tourism at a high rate of 89%. The behavioural intentions of the participants towards participating in Congress tourism are influenced by the behavioural attitudes and subjective norm variables in a meaningful and positive way. On the other hand, behavioural intent has a significant and positive effect on the behavior that takes place.