Diyabetik nöropati hastalarında hiperbarik oksijen tedavisinin kognitif performansa etkilerinin olaya ilişkin beyin potansiyelleri ve nöropsikolojik testler ile incelenmesi
The evaluation of the effects of hyperbaric oxygen therapy on cognitive performances in patients with diabetic neuropathy by event related brain potentials and neuropsychological tests
  1. Tez No: 566479
  2. Yazar: ABDUSSELAM ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDIN, DOÇ. DR. ATİLLA USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Fizyoloji, Nöroloji, Marine and Underwater Medicine, Physiology, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Diyabetin kognitif bozulmalara yol açtığı birçok çalışma ile gösterilmiştir. Bununla birlikte hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT)'nin diyabetik hastalarda kognitif performansa etkilerini araştıran herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda diyabetik nöropati (DN) hastalarında HBOT'nin kognitif performansa etkilerinin olaya ilişkin beyin potansiyelleri (OİP) ve nöropsikolojik testler (NPT) ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma diyabetik hastalarda HBOT'nin kognitif performansa etkilerini araştıran ilk çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza diyabetik ayak komplikasyonları nedeniyle HBOT endikasyonu konulan ve çalışmaya dâhil edilme kriterlerinin tamamını karşılayan 50-60 yaş arasındaki toplam 20 erkek DN hastası dâhil edildi. Hastaların kognitif performansları başlangıçta ve 30 seans HBOT sonrasında NPT uygulanarak ve işitsel Oddball Testi ile görsel Sürekli Performans Testi (SPT)'nde davranışsal performansları ve OİP'leri kayıtlanarak değerlendirildi. HBOT öncesi ve sonrası dönemde testlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular: NPT bataryalarından Wechsler Bellek Ölçeği Geliştirilmiş Formu Sayı Menzili Alt Testi, İz Sürme Testi, Sözel Akıcılık Testi, Stroop Testi, Boston Adlandırma Testi, Raven Standart Progresif Matrisler Testi, Londra Kulesi Testi, Benton Yüz Tanıma Testi, Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi, Addenbrooke Kognitif Değerlendirme Bataryası, Geriatrik Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği'nde istatistiksel olarak anlamlı farklar bulundu. Ayrıca işitsel Oddball Testi'nde ve görsel SPT'de davranışsal performans sonuçlarında ve OİP'lerden N100, N140, P200, N200 ve P300'de istatistiksel olarak anlamlı farklar bulundu. Sonuç: Çalışmamızda elde edilen sonuçlar, DN hastalarında yönetici/yürütücü işlevlerle ilgili kognitif süreçlerde ve yüksek kortikal işlevlerde HBOT'nin kognitif performansları arttırma yönünde olumlu etkilerinin olabileceğini göstermektedir. Kognitif performanslarda artışı yansıtan kaydadeğer bulgular ileride yapılacak olan çalışmalar için umut vericidir. Bununla birlikte HBOT'nin diyabetik beyinde ve diyabetik hastaların kognitif performanslarında gösterdiği etkileri araştıracak olan daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Many studies have shown that diabetes leads to cognitive impairment. However, there is no study investigating the effects of hyperbaric oxygen therapy (HBOT) on cognitive performances in diabetic patients. In our study, we aimed to investigate the effects of HBOT on cognitive performances in patients with diabetic neuropathy (DN) by event-related brain potentials (ERP) and neuropsychological tests (NPT). This study was the first to investigate the effects of HBOT on cognitive performances in diabetic patients. Materials and Methods: A total of 20 male DN patients between the ages of 50 and 60 who had been indicated for HBOT because of diabetic foot complications and who met all the inclusion criteria were included in our study. Cognitive performances of the patients were evaluated at baseline and after 30 sessions of HBOT by performing NPT and recording behavioral performances and ERP in auditory Oddball Test and visual Continuous Performance Test (CPT). The results obtained from the tests before and after HBOT were compared. Results: Statistically significant differences were found in Wechsler Memory Scale-Revised Digit Span Test, Trail Making Test, Verbal Fluency Test, Stroop Test, Boston Naming Test, Raven's Standard Progressive Matrices, London Tower Test, Benton Facial Recognition Test, Öktem Verbal Memory Processes Test, Addenbrooke's Cognitive Examination, Geriatric Depression Scale and Beck Anxiety Inventory in NPT batteries. Also, there were statistically significant differences in behavioral performance results and N100, N140, P200, N200, P300 of ERP in auditory Oddball Test and visual CPT. Conclusion: The results obtained from the tests performed in our study show that HBOT may have positive effects on cognitive performances in cognitive processes related to executive functions and high cortical functions in patients with DN. Significant findings reflecting an increase in cognitive performances within the results of our study are promising for future studies. However, more extensive studies are needed to investigate the effects of HBOT on the diabetic brain and cognitive performances of diabetic patients.