Resim-iş eğitiminde çukur baskı tekniği ve alternatif uygulama örnekleri
Pothole printing techniques and alternative application examples
  1. Tez No: 566596
  2. Yazar: İBRAHİM HÜNERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sanat tarihinde çukur baskının önemli bir yeri vardır. İnsanoğlunun yaşam süreci boyunca kendini ifade edebilmesi için seçtiği yöntemlerden birisi de sanattır. Sanatın geçmişine göz attığımızda sanatın birçok alanında olduğu gibi baskı örnekleri ile de karşılaşmamız mümkündür. Araştırmada çukur baskı yöntemi geçmişten günümüze ele alınmış olup dünyada ve ülkemizdeki gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Sanatçı için önemli olan duygu ve düşüncesini bir araç vasıtasıyla gün yüzüne çıkartabilmektir. Bu süreçte kullandığı malzemenin bir önemi yoktur. Bu bazen bir kâğıt parçası, bazen bir metal, bazen de bir ağaç parçasıdır. Hiç kuşkusuz çukur baskıda sanatçının kendisini ifade etmede kullandığı tekniklerden birisidir. Çukur baskı tekniğini kullanırken de çeşitli denemeler yaparak yeni yöntemler ve malzemeler kullanma gereksinimi duyar. Bu bağlamda ele alındığında güzel sanatlar alanında eğitim gören öğrencilere kendilerini ifade edebilecekleri farklı bir teknik olarak çukur baskının anlatılması önemli bir yere sahiptir. Bu yönden ele alındığında gelenekselmiş ahşap, pirinç, çinko gibi kalıplardan farklı olarak çukur baskı tekniğini güzel sanatlar öğrencilerine aktarırken ulaşılması ve kullanım avantajı yönünden yeni bir malzeme olarak asetat kalıplar kullanılmıştır. Uygulama esnasında kullanılan malzemelerin ve araçların neden kullanıldığı hakkında bilgiler verilmiş ve çukur baskı tekniği içindeki önemine değinilmiştir. Ayrıca ele alınan malzemenin uygulama biçimi ayrıntılı bir biçimde anlatılmış ve fotoğraflarla desteklenerek gösterilmiştir. Araştırmadaki uygulama çalışmaları araştırmacı tarafından çukur baskı tekniği kapsamında değerlendirilmiş ve hazırlanan bir ölçek vasıtasıyla uzman görüşü alınarak araştırmanın geçerliliği desteklenmiştir. Uygulamanın sonunda bu baskı yönteminin kalitesi, kriterleri belirtilmiş en iyi sonuca ulaşabilmek için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is an important place in the history of art. Art is one of the methods that human beings have chosen to express themselves throughout life. It is possible that we can come across with the examples of printing. In this study, the intaglio printing method has been discussed from the past to the present and information about its development in the world and in our country has been given. What is important for the artist is to bring his emotions and thoughts to life through a tool. The material used in this process is of no importance. This is sometimes a piece of paper, sometimes a piece of metal, sometimes a piece of wood. It is undoubtedly one of the techniques that the artist uses to express himself in intaglio printing. When using this technique, they need to use new methods and materials by making various experiments. When considered in this context, another importance of intaglio printing is that it is a different technique in which students studying in the field of fine arts can express themselves. From this aspect, the molds such as wood, brass and zinc have become traditional. Unlike these, when transferring the pit printing technique to the students of fine arts, acetate molds were used as a new material in terms of reaching and using advantage. Information about the use of the materials and tools used during the execution is given and the importance of the intaglio printing technique has been mentioned. In addition, the execution of the material is explained in detail and supported by photographs. The execution studies in the research were evaluated by the researcher within the context of the intaglio printing technique and the validity of the research was supported by taking expert opinion through a scale prepared. At the end of the execution, the quality of this printing method, the criteria are given in order to reach the best results.