Hemşirelerin uyku kalitesi ve beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality and nutritional status of nurses
- Tez No: 566825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin uyku kalitesi ve beslenme durumunun değerlendirilmesi amacıyla kesitsel tipte yapılmıştır. Çalışma; Temmuz 2018-Haziran 2019 tarihleri arasında Ege bölgesinde bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan hemşireler üzerinde yapılmıştır. Araştırma örneklemini hastanede çalışan 583 hemşire oluşturmuştur. Hemşirelerin sosyo-demografik özellikleri, beslenme ve uyku durumları anket formu ile sorgulanmıştır. Uyku kalitelerini saptamak amacıyla Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi kullanılmıştır. Araştırma için etik onayı ve kurum izinleri alınmıştır. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmış, SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, ki-kare analizi, İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Mann- Whitney U Testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %68,1'i 40 yaş ve altı, %85,1'i kadın, %63,3'ü lisans mezunu, %63,3'ü evli ve %38,8'inin çocuğu yoktur. Hemşirelerin %69,1'i kötü uyku kalitesine sahiptir. Hemşirelerin %55,4'ünün Beden Kitle İndeksi normal aralıkta yer almaktadır. Hemşirelerin yarıya yakınının (%42,7) öğün atlamadığı ve beslenme durumlarını fena değil (%37,4) olarak tanımladıkları belirlenmiştir. Hemşirelerin çalışma koşullarına göre Beden Kitle İndeksi karşılaştırmalarında dahili kliniklerde çalışanların, aynı birimde 10 yıldan fazla çalışanların, sürekli gündüz çalışanların Beden Kitle İndeksi değerleri, diğer birimlerde çalışanlara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur (p˂0,05). Hemşirelerin çalışma koşullarına göre uyku kaliteleri karşılaştırıldığında cerrahi kliniklerde çalışanların uyku puanları anlamlı yüksek bulunmuştur. Sürekli gündüz çalışan hemşirelerin uyku puanları sürekli gece ve gece/gündüz çalışanlara göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a cross-sectional type in order to evaluate sleep quality and nutritional status of nurses. The study was conducted with nurses working in a training and research hospital located in the Aegean region. The sample of the study was consisted of 583 nurses working in the hospital. The socio-demographic characteristics, nutrition and sleep status of the nurses were questioned by a questionnaire. Pittsburgh Sleep Quality Index was used to determine sleep quality. Ethical approval and institutional permissions were obtained. Data were collected by face to face interview technique and analyzed with SPSS package program. In the analysis of the data, number, percentage, mean, chi-square analysis, Significance Test of Difference Between Two Means, One Way Analysis of Variance, Mann-Whitney U Test were used. In the percentages of the nurses participating in the study, 68.1% were 40 years or younger, 85.1% were women, 63.3% were undergraduate graduates, 63.3% were married and 38.8% had no children. 69.1% of nurses have poor sleep quality. Body Mass Index of 55.4% of nurses is in normal range. Nearly half (42.7%) of the nurses did not skip meals and defined their nutritional status is as not as bad (37.4%). The Body Mass Index values of nurses working in internal clinics, employees working in the same unit for more than 10 years and permanent daytime workers were found to be statistically higher than those working in other units (p˂0.05). Sleep scores of nurses working in surgical clinics were found to be significantly higher in sleep comparisons according to working conditions of nurses. Sleep scores of nurses working daytime were found to be significantly lower than those working continuously night and day / night.