Vardiyalı ve sabit düzende çalışan hemşirelerde uyku kalitesi, iş stres düzeyi ve beslenme durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Investigation of the relationship between sleep quality, work stress level and nutritional status in nurses working in shifts and fixed order
  1. Tez No: 849967
  2. Yazar: ŞEVVAL GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ÇALAPKORUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma vardiyalı ve sabit düzende çalışan hemşireler arasında uyku kalitesi, iş stres düzeyi ve beslenme durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Nisan-Haziran 2023 tarihleri arasında Elâzığ Fırat Üniversitesi Hastanesinde çalışan hemşireler ile yürütülmüştür. Genel bilgiler, beslenme alışkanlıkları, Pitsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), İş Stres Ölçeği, Üç Faktörlü Beslenme Anketi (TFEQ) ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı yüz yüze görüşmelerde anket formu kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin antropometrik ölçümleri tekniğe uygun şekilde alınmıştır. Çalışmaya 208 vardiyalı 193 sabit düzende çalışan 401 hemşire dâhil edilmiştir. Çalışmaya katılan hemşirelerin %22,9'u erkek, %77,1'i kadın ve yaş ortalamaları 29,14±7,06 'dır. Vardiyalı çalışan hemşirelerin %80,8'inin öğün saatleri düzenli değildir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between sleep quality, work stress level and nutritional status among nurses working in shifts and fixed schedules. The research was conducted with 401 nurses working at Elâzığ Fırat University Hospital between April and June 2023. General information, eating habits, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Work Stress Scale, Three-Factor Nutrition Questionnaire (TFEQ) and 24-hour retrospective food consumption record were determined using a survey form in face-to-face interviews. Anthropometric measurements of the individuals participating in the research were taken in accordance with the technique. 401 nurses working in 208 shifts and 193 fixed positions were included in the study. Of the nurses participating in the study, 22.9% were male, 77.1% were female, and their average age was 29.14±7.06. 80.8% of nurses working in shifts do not have regular meal times.