Tinnitusu olan bireylerin eşik dengeleme gürültüsü-TEN testi ile değerlendirilmesi
Evaluation the tinnitus patient with threshold equalizing noise-TEN test
  1. Tez No: 567289
  2. Yazar: MEHMET CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÇİÇEK ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Sağlık Eğitimi, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bir semptom olan ve etiyopatogenezi tam olarak açıklanamayan tinnitus, işitme yapılarının periferik ve santral yollarında oluşan patolojilere bağlı olabildiği gibi metabolik, psikojenik veya kardiyovasküler kaynaklı olabilmektedir. Ancak yapılan araştırmalar tinnitus oluşabilmesi için işitme yapılarında bir dejenerasyon olması gerektiğini bildirmişlerdir. Genellikle kokleanın bazal kısmında başlayan bu dejenerasyon, her zaman odyograma yansımamaktadır. Bu çalışmanın amacı işitme kayıplı ve normal işitmeye sahip tinnituslu bireylerde kokleada ölü bölgeleri değelendiren TEN testi ile OAE testleri uygulanarak koklear fonksiyonları değerlendirmektir. Çalışmada 3 grup yer almaktadır; işitme kaybı ve tinnitus olan bireyler (ÇG1), işitmesi normal olan tinnituslu bireyler (ÇG2) ve işitme kaybı ve tinnitusu olmayan bireyler (KG). Tüm bireylere odyolojik testler ile birlikte TEN testi ve TEOAE, DPOAE testleri yapılarak tinnituslu bireylere Tİnnitus Engellilik Anketi (TEA) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tinnitus, which is a symptom and whose etiopathogenesis is not fully explained, may be due to the pathologies that occur in the peripheral and central pathways of the hearing structures, and may be of metabolic, psychogenic or cardiovascular origin. However, studies have reported that a degeneration of the hearing structures is required for tinnitus. This degeneration usually starts from the basal part of the cochlea and in some cases may not be appear in the audiogram. The aim of this study was to evaluate cochlear functions by applying TEN and OAE tests to individuals with hearing loss and normal hearing tinnitus. The study included 3 groups; individuals with hearing loss and tinnitus (CG1), individuals with normal hearing and tinnitus (CG2), and individuals without hearing loss and tinnitus (K). TEN test and TEOAE and DPOAE tests were applied to all individuals to evaluate the functions of hair cells in the inner ear together with audiological evaluations and THI was applied to individuals with tinnitus.