Parasetamolün seçimli olarak saptanması için yeni bir elektrokimyasal sensör
A novel electrochemical sensor for the selective determination ofparacetamol
  1. Tez No: 567396
  2. Yazar: OLA ELMUHAMMED ELIBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Karbon nanotüp, terbiyum ve zirkonyum nanoparçacıklardan oluşan yeni bir voltametrik platform hazırlanmıştır. Önerilen voltametrik platform, ilaç ürünlerindeki parasetamolün (PAR) saptanması için kullanılmıştır. Bir çok elektrotla karşılaştırıldığında bu elektrot sistemi (Tb-NPs/Zr-NPs/CNTs/GCE), PAR için yüksek katalitik etki göstermiş ve elektrokimyasal davranışlarını geliştirmiştir. Önerilen elektrot, PAR için 0.383 V civarında iyi tanımlanmış bir yükseltgenme piki verirken 0.383 V civarında yine bir indirgenme piki vermektedir. Pik potansiyelleri arasındaki fark 0.0 V olarak hesaplanmıştır. PAR'ın saptanması, kare dalga voltametrisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Önerilen elektrot yüzeyinde, PAR'ın 2.0x10-9 M ile 2.1x10-6 M konsantrasyon aralığında doğrusal olduğu gözlenmiştir. Kompozit malzeme PAR için 1.65 x10-10 M'lık bir saptama sınırına olanak vermiştir. Ayrıca, Tb-NPs/Zr-NPs/CNTs/GCE, yüzeyinde PAR için mükemmel tekrarlanabilirlik, yüksek kesinlik ve yüksek doğruluk elde edilmiştir. Kompozit tabaka temelli platform, ilaçlarda PAR'ın saptanmasına başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel voltammetric platform was prepared using carbon nanotubes, terbium and tungsten nanoparticles. The proposed voltammetric platform was utilized for the detection of paracetamol (PAR) in pharmaceuticals. Compared with several other electrodes, the proposed electrode (Tb-NPs/Zr-NPs/CNTs/GCE) exhibited high catalytic activity and improved the electrochemical behavior of PAR. The proposed electrode exhibited a well-defined oxidation peak at 0.383 V and a reduction peak at 0.383V for PAR. The separation in peak potentials was calculated to be 0.0 V. Detection of PAR was performed using square wave voltammetry. It was shown that the response of PAR was linear with the concentration range from 2.0x10-9 M to 2.1x10-6 M. The composite material enabled a detection limit of 1.65 x10-1 M for PAR. In addition, excellent reproducibility, high precision and high accuracy were obtained for PAR at the surface of Tb-NPs/Zr-NPs/CNTs/GCE. The composite material based electrode has successfully been applied for the determination of PAR in pharmaceuticals.