Sınıf öğretmeni adaylarının sayı hissinin incelenmesi
Examination the number sense of primary scholl teacher candidates
  1. Tez No: 567447
  2. Yazar: CEREN YARIMKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KORAY SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmeni adaylarının sayı hissi düzeylerini ve sayı hissini içeren sorularda kullandıkları stratejileri belirlemektir. Nitel araştırma yöntemi temelinde tasarlanan bu araştırma durum çalışması deseninde dizayn edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan 157 üçüncü ve dördüncü sınıf öğretmen adayı oluşturmaktadır. Ölçme aracı olarak sayı hissinin dört farklı bileşenine ait sorulardan oluşan“Sayı Hissi Testi”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular nitel analiz yöntemlerinden betimsel analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda sınıf öğretmeni adaylarının sayı hissi stratejilerini kural temelli stratejilerden daha az kullandığı tespit edilmiştir. Ancak sayı hissinin çalışmada temel alınan bileşenlerine göre bu oran farklılık göstermektedir. Öğretmen adaylarının bileşenler kapsamında sayı hissi stratejilerini kullanma oranlarının en fazla olduğu bileşen“sayıların anlamı”iken en az olduğu bileşen ise“esnek işlem yapma ve sonucun akla yatkınlığını yargılama”olarak bulunmuştur. Araştırmanın bulguları doğrultusunda öğretmen adaylarının sayı hissi hakkındaki bilgilerini ve sayı hissi kullanma performanslarını arttırmak için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the number sense level and strategies that used by primary school teacher candidates in problems involving the number sense. This research, which was designed on the basis of qualitative research method, was designed in the case study pattern. The study group of the research consists of 157 third and fourth primary school teacher candidates who are studying in Kastamonu University, Faculty of Education, Department of Primary Education in 2018-2019 academic year. As a means of measurement, the Number Sensation Test, which consists of questions about four different components of number sense, was used. The findings were analyzed using descriptive analysis, one of the qualitative analysis methods. As a result of the study, it has been determined that primary school teacher candidates' used number sense strategies less than rule based strategies. But, this ratio differs according to the number sense components that was based in study. The“meaning of numbers”was found the highest component in percentage of using number sense strategies of the primary school teacher candidates. The“making flexible transactions and judging the plausibility of the result”was found the lowest component in percentage of using number sense strategies of the primary school teacher candidates. In line with the findings of the research, some suggestions were made to increase the knowledge of teacher candidates about number sense and performance of using number sense.