Yerel ve bölgesel kalkınmada ticaret odalarının rolü: Konya Ticaret Odası örneği
Role of chambers of commerce in local and regional development: Konya Chamber of Commerce sample
  1. Tez No: 567557
  2. Yazar: TUĞÇE MERVE BARİP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER TUĞBA EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kamu niteliğindeki meslek kuruluşları olarak Ticaret odalarının yerel ve Bölgesel kalkınmada rolünü belirlemek amacı ile yapılan çalışmada Kalkınma, kalkınma türleri, sürdürülebilir kalkınma ve bölgesel kalkınma kavramlarından bahsedilmiştir. Bölgesel kalkınmayı, bölge, bölge planlaması ve kalkınma kavramları oluşturmaktadır. Yerel ve Bölgesel Kalkınmada Ticaret Odalarının Rolünün belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmamız neticesinde Konya Ticaret odası örneklem olarak belirlenerek Konya Ticaret odasının yerel ve bölgesel kalkınma üzerindeki etkisi incelenmek üzere Konya Ticaret Odasının geçmişten günümüze kadar yapmış olduğu çalışmalar değerlendirilerek Konya Ticaret odası Yönetimi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; Konya ticaret odasının yerel ve bölgesel kalkınma açısından dolaylı olarak ülke ve bölge ekonomisinin kalkınma ve gelişmesine çok büyük katkılar sağladığı ve Konya Ticaret Odasının diğer ticaret odaları ile rekabet ederek Konya ekonomisinin rekabet gücünün artırması için çalışmalarına devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The methodology of our study, which aims to determine the role of chambers of commerce as professional organizations with public qualification in local and regional development, consists of the concepts of development, types of development, sustainable development and regional development. Regional development has consist of the notions of region, regional planning and development. In order to determine the Role of Chambers of Commerce in Local and Regional Development, in a result of our study Konya Chamber of Commerce was chosen as a sample and to examine the impacts of the Konya Chamber of Commerce on local and regional development, the studies conducted by the Konya Chamber of Commerce from the past to the present were evaluated and semi-structured interviews were conducted with the Konya Chamber of Commerce administration. According to the findings obtained from the research,; It has been concluded that Konya Chamber of Commerce contributed greatly to the development and evolvement of the country and regional economy indirectly in terms of local and regional development, and Konya Chamber of Commerce continues its efforts to increase competitiveness of Konya economy by competing with other chambers of commerce.