Ahşap esaslı akustik kompozit panellerin bazı teknolojik özellikleri
Some technological properties of wood-based acoustic composite panels
- Tez No: 567785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZGÜR İMİRZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde mobilya ve ağaçişleri sektörlerinde kullanılan malzemelerin birçoğu ahşap esaslı kompozitlerden üretilmektedir. Bunun en önemli nedeni ahşap esaslı kompozitlerin hafifliği ve kullanım yerinin gerektirdiği yüksek performans özelliklerine sahip olmasıdır. Bu çalışmada orta katmanı dört farklı geometride hazırlanan MDF paneller kullanılmıştır. Panellerin lamine hale getirilmesinde üre formaldehit tutkalı tercih edilmiştir. Hazırlanan panellerin rutubet, yoğunluk, eğilme direnci, elastikiyet modülü, ses yayılma hızı, ses rezistansı ve ses geçiş kaybı değerleri araştırılmıştır. Deneyler sırasında yoğunluk için TS EN 323, rutubet için TS EN 322, eğilme direnci için TS EN 310 ve ses geçiş kaybı için TS EN ISO 10534-2 standartları esas alınmıştır. Sonuç olarak yoğunluk değerleri 0,56-0,63 gr/cm3 arasında, rutubet değerleri % 8,53 ile % 9 arasında, eğilme direnci ortalama 26,25 N/mm2 ile 27,99 N/mm2 arasında ve eğilmede elastikiyet modülü değeri ortalama 2843 N/mm2 ile 2936 N/mm2 arasında bulunmuştur. Ses geçiş kaybı değerleri malzeme iç katman yapısına göre incelendiğinde en yüksek ses geçiş kaybı 24,19 dB değeri ile daire yapılı panellerden elde edilirken en düşük ses geçiş kaybı 19,57 dB ile üçgen yapılı panellerden elde edilmiştir. Ses geçiş kaybı değerleri frekans bazında incelendiğinde ise en düşük ses geçiş kaybı 7,117 dB ile 160 Hz frekansta elde edilirken, en yüksek ses geçiş kaybı ise 52,520 dB ile 6300 Hz frekansta elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, most of the materials used in furniture and woodworking sectors are produced from wood-based composites. The most important reason for this is the lightness of wood-based composites and the high performance properties required by the place of use. In this study, MDF panels prepared in four different geometries were used. Urea formaldehyde glue was preferred for laminating the panels. Moisture, density, bending resistance, modulus of elasticity, sound propagation speed, sound resistance and loss of sound transmission values of the prepared panels were investigated. TS EN 323 for density, TS EN 322 for moisture, TS EN 310 for bending strength and TS EN ISO 10534-2 standards for noise loss are taken as the basis. As a result, density values are between 0,56-0,63 gr/cm3, moisture values are between 8,53 % and 9 %, bending strength is between 26,25 N/mm2 and 27,99 N/mm2 and flexural modulus of elasticity The mean value was found to be between 2843 N/mm2 and 2936 N/mm2. When the sound transition loss values were examined according to the material inner layer structure, the highest sound transition loss was obtained from the panels with circular with a value of 24,19 dB, while the lowest sound transition loss was obtained from triangular panels with 19,57 dB. When the sound transition loss values were examined on the basis of frequency, the lowest sound transition loss was obtained at 7,117 dB and 160 Hz frequency, while the highest sound transition loss was obtained at a frequency of 52,520 dB and 6300 Hz.