Farklı ısıl işlemler uygulanmış 7075 alüminyum alaşımının elektrokimyasal özelliklerinin belirlenmesi.
Determination of electrochemical properties of 7075 aluminum alloy with different heat treatments.
  1. Tez No: 567900
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜ BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Alüminyum doğada en çok bulunan elementlerden biri olup, yüksek korozyon direncine sahiptir. Saf alüminyum hafif olmasına rağmen çok yumuşaktır ve mukavemeti düşüktür. Bu nedenle başka metallerle karıştırılarak çeşitli alaşımlar elde edilir. Alüminyum alaşımlarının mekanik özellikleri ısıl ve mekanik işlemler ile daha üst seviyelere çıkartılır. Alüminyum alaşımları, yüksek özgül dayanım, kolay şekillendirilebilme, kolay işlenebilme, yüksek termal ve elektrik iletkenliği, hafifliği, yüksek sünekliği, yüksek korozyon ve aşınma direnci sayesinde günümüz endüstrisinde çok geniş kullanım alanına sahiptir. Uçak endüstrisi, otomobil, vinç, köprü, savunma sanayi ve takım üretiminde çelik yerine kullanılır. Alüminyum yüksek bir kimyasal aktiviteye sahiptir. Alüminyum alaşımlarının birçoğu yüzeylerinde hızla oluşan oksit tabakasından dolayı doğal atmosfer ve doğal sularda korozyona karşı dirençlidirler. Öte taraftan oluşan oksit tabakası çok ince olduğundan, kimyasal ve mekanik etkilere karşı direnci düşüktür. 7075 Alüminyum alaşımının mekanik ve korozyon dayanım özellikleri farklı ısıl işlemlere göre değişmektedir. Bu çalışmada, iki farklı ısıl işlem görmüş 7075 Alüminyum alaşımının klor iyonu ihtiva eden korozif ortamlardaki elektrokimyasal davranışları araştırılmıştır. Çalışma kapsamında tam tavlama işlemi yapılmış 7075-O ve çözeltiye alınarak yapay yaşlandırma işlemi uygulanmış 7075-T6 alüminyum alaşımının, farklı molaritelerdeki NaCl çözeltilerinde açık devre potansiyeli, çevrimsel polarizasyon, polarizasyon öncesi ve sonrasında Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS) ölçümleri yapılmış ve malzemenin gördüğü ısıl işlemlerin korozyon kinetikleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aluminum is one of the most common elements in nature and has high corrosion resistance. Although pure aluminum is light, it is very soft and low in strength. Various alloys are obtained by mixing with other metals. Mechanical properties of aluminum alloys are increased by thermal and mechanical treatments. Aluminum alloys are widely used in today's industry thanks to their high specific strength, easy forming, easy processing, high thermal and electrical conductivity, low weight, high ductility, high corrosion and abrasion resistance. It is used instead of steel in aircraft industry, automobile, crane, bridge, defense industry and tool manufacturing. Aluminum has a high chemical activity. Many aluminum alloys resist to corrosion in natural atmosphere and natural waters due to the rapidly forming oxide layer on their surfaces. On the other hand, since the oxide layer is very thin, its resistance to chemical and mechanical effects is low. Mechanical and corrosion resistance properties of 7075 aluminum alloy varies according to different heat treatments. In this study, electrochemical behavior of 7075 aluminum alloys with different heat treatments in corrosive environments containing chlorine ions was investigated. In this study, fully annealed 7075-O and solution treated and artificially 7075-T6 aluminum alloys were subjected to, open circuit potential, cyclic polarization pre and post Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) measurements and it was determined that the heat treatment of the material effective on the corrosion kinetics.