Afazi değerlendirme testi'nin farklı dil testleriyle korelasyonunun incelenmesi ve token testi'nin standardizasyonu, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Examination of correlati̇on aphasia diagnostic test with other language assessment and the study of standardization, reliability, and validity of token test
- Tez No: 567943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Nöroloji, Linguistics, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Afazi tanısı almış bireylerde farklı dil değerlendirme ölçeklerinin kullanılmasıyla Afazi Dil Değerlendirme Testi'nin diğer ölçümlerle ilişkisinin incelenmesi ve dil işlevlerini değerlendirme ölçekleri arasına dahil edilmesi amaçlanan Token Testi'nin standardizasyonu, geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmılması amaçlamıştır. Çalışmaya Medipol Mega Üniversite Hastanesi Nöroloji ve Beyin Cerrahisi Polikliniği'ne afazi tanısı almış ve ölçüm için uygun olan 40 kişi Hasta Grubu olarak dahil edilmiştir. Ayrıca, ölçümlerin sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması için demografik değişkenleri bakımından eşleştirilmiş 44 katılımcı araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma için kullanılan ve dilin farklı bileşenlerini inceleyen ölçüm araçları Afazi Dil Değerlendirme Testi ile birlikte uygulanmıştır. Kullanılan ölçekler Boston Adlandırma Testi, Kurabiye Hırsızlığı Testi, TOKEN Testi, Standardize Mini Mental Testi ve Akıcılık Testleri kullanılmıştır. Afazi Dil Değerlendirme ile diğer değerlendirme ölçekleri arasındaki korelasyon incelendiğinde, tüm ölçeklerin Afazi Dil Değerlendirme boyutlarıyla pozitif yönlü anlamlı ilişkisi olduğu saptanmıştır. Çalışma, TOKEN Testi'nin standardizasyonu, geçerlik ve güvenirlik çalışması yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between the Aphasia Language Assessment Test and other measures in the use of different language assessment scales in individuals with a diagnosis of Aphasia, and to study the standardization, validity and reliability of the Token Test, which is intended to include language functions in the evaluation scales. Medipol Mega University Hospital, Neurology and Neurosurgery Outpatient Clinic for aphasia, 40 people were included in the study as a clinical group. In addition, 44 participants who were matched for demographic variables were included in the study to compare the measurements with the clinical group. Measurement tools used for research and examining the different components of the language were applied together with the Aphasia Assessment Test. The scale used were Boston Naming Test, Cookie Theft Test, TOKEN Test, Standardized Mini Mental State Examination and Fluency Tests. When the correlation between ADD and other evaluation scales was examined, it was found that all scales had a significant positive correlation with ADD dimensions. In addition, the standardization, validity and reliability study of the TOKEN Test were conducted.