Serbest zamanlarında spor yapan ve yapmayan ortaokul öğrencilerinin liderlik becerilerinin incelenmesi
Exami̇nati̇on of the leadership of secondary school students who do and not do sports in their free ti̇me
- Tez No: 568094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç:Bu araştırmanın amacı, Sakarya İline bağlı Adapazarı Merkez İlçesinde okuyan ortaokul öğrencilerinin, serbest zamanlarında spor yapıp yapmama durumlarına göre liderlik becerilerinin incelenmesidir. Yöntem:Araştırmanın amacı doğrultusunda Sakarya İl Milli EğitimMüdürlüğünden izin alındıktan sonra Adapazarı evrenini oluşturan toplam 18 ortaokuldan küme örnekleme yöntemi kullanılarak 11ortaokul örneklem olarakseçilmiştir. Seçilen 11 ortaokula gidilerek 5,6,7,8 sınıf öğrencilerine bizzat araştırmacı tarafından araştırmanın amacı açıklanmıştır.Araştırmanın amacı açıklanmasından sonra gönüllü katılmak isteyen toplam 1030 ortaokul öğrencisine sosyo-demografik özellikleri ölçen bilgi anketi ile Lois Roets (1992) tarafından geliştirilen ve Türkiye için güvenirlik geçerliği Cansoy ve Turan (2016) tarafından yapılan liderlik ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatiksel açıdan SPSS 18.00 paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:The purpose of this study is to investigate the leadership skills of secondary school students studying in Adapazarı district of Sakarya province according to whether they do sports or not. Method:After obtaining permission from the Ministry of National Education of Sakarya, 11 secondary school students from Adapazarı ,among 18 schools, were selected by using cluster sampling method. After explaining the purpose of the study, 1030 students who want to participate voluntarily were administered with a 13-question information questionnaire and a leadership scale which has 26 questions by developed Lois Roets (1992).