Lisansüstü tez yazım stilini kolaylaştırmak için editör yazılımı
An editor for easy formatting of the graduate thesis
  1. Tez No: 568133
  2. Yazar: SAID NADEEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜRÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Akademik çalışmaların temelinde yer alan tez çalışmalarının yazımı belirli kurallara ve formata dayanmaktadır. Tez yazımını kolaylaştırmak için standart kabul gören bir uygulama ya da bir yazılım bulunmamaktadır. Tez stilini kolaylaştırma amaçlı LaTeX kullanımı ise her bir öğrencinin kullanımına uygun olamayacak derecede kodlama bilgisi gerektirmesi nedeniyle kullanımı yaygınlaşamamıştır. Bu nedenlerle çoğu kez hazırlanan tezlerin üniversitelerin istediği formatlara uymadığı gözlenmektedir. İlgili enstitülerce tezlerin hatalardan arındırılmak adına dijital veya yazılı olarak kontrol edilmesi her iki taraf için de ciddi bir zaman kaybı oluşturmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında lisansüstü tezleri uygun formatta hazırlamaya yardım eden Web tabanlı bir yazılım (TezManager) hazırlanmıştır. Bu sayede, öğrencilerin tezlerin yazım formatı yerine tezlerdeki metin, resim ve çizelge gibi ana bileşenlerine odaklanmasına, dolayısıyla, lisansüstü tez yazımının kolaylaştırılmasına imkan vermektedir. TezManager temel olarak dört bölümden oluşmaktadır: 1) Temel girdiler 2) Ana menü 3) Metin editörü 4) Ana metine çizelge, şekil ve kaynak ekleme bölümü. Metin içerisinde kaynakların yönetimini için literatür taraması kısmı Scopus ve NCBI veritabanlarına bağlıdır. TezManager sisteminde hazırlanan tez belgesine içindekiler listesi ile şekil ve çizelge dizinleri otomatik olarak eklenir. Bu tez çalışması kapsamında hazırlanan TezManager sisteminin, tez ile ilgili tarafların sadece tez içeriğine odaklanmalarını sağladığından öğrenciler, ilgili danışmanlar ve enstitü çalışanlarının iş yükünü önemli ölçüde azaltacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The writing of the thesis on the basis of academic studies is based on specific rules and formats. There is no standard application or software to facilitate writing of the thesis. The use of LaTeX to simplify the thesis style has not become widespread because of the need of coding for each student. For these reasons, it is often observed that theses do not conform to the formats requested by the universities. Digital or written control to remove the errors from the thesis by the relevant institutes constitute a serious loss of time for both parties. Within the scope of this thesis, a web-based software (ThesisManager) has been prepared to help graduate theses in appropriate format. In this way, it allows the graduate students to focus on the main components of the theses such as text, pictures and tables, and to facilitate the writing of the thesis. ThesisManager consists of four parts which are basic inputs, main menu, text editor and a section to add references, figures and tables in the main text. The literature review section is linked to Scopus and NCBI databases and references can be added to the library. The table of contents, list of tables and figures are automatically added to the thesis document prepared in the TezManager system. TezManager, which is prepared within the scope of this thesis, enables the parties concerned to focus only on the content of the thesis, will significantly reduce the workload of students, supervisor and institute staff.