Ergenlerde benlik saygısı ve dini başa çıkma (İmam hatip lisesi öğrencileri örneği)
Self esteem and religious coping in adolescescences (Example of imam hatip high school students)
- Tez No: 568134
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ MEHMEDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerin benlik saygısı algıları ve dini başa çıkma sıklıklarını İmam Hatip Lisesi öğrencileri açısından incelemektir. Yapılan araştırmada dini eğitim alan öğrencilerin benlik saygıları ve dini başa çıkma yaklaşımları ölçeklerle incelenip yorumlanmıştır. Bu amaçla araştırmanın birinci bölümünde; araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ortaya konularak, araştırmanın yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümünde literatür taraması yapılarak konu hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmanın bulguları yorumlanarak öneriler sunulmuş ve araştırma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perception of self-esteem and religious coping in adolescents for Imam Hatip High School students. In this study, self-esteem and religious coping approaches of the students receiving religious education were examined and interpreted. For this purpose, in the first part of the research; the problem, purpose, importance, assumptions and limitations of the research are explained and the method of the research is explained. In the second part, literature review was done and the subject was informed. In the third chapter, the findings of the study were interpreted and suggestions were submitted and the research was terminated.