Beden eğitimi öğretmenlerinde iş doyumu, meslektaş ilişkileri ve okul idaresi desteğinin incelenmesi
Examination of the job satisfaction, colleague relations, and school administration support in physical education teachers
  1. Tez No: 568189
  2. Yazar: MEHMET KARAKUZU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KAYIHAN ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyumu, meslektaşlarla işbirliği ve okul idaresi desteği arasındaki ilişkinin bazı değişkenler (cinsiyet, medeni durum, yaş grupları, eğitim durumu, çalışma süresi ve sınıf mevcudu) açısından incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini; Aksaray İli'nde görev yapmakta olan 112 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçlarını;“Kişisel Bilgi Formu”,“İş Doyumu Ölçeği”,“Meslektaş İlişkileri Ölçeği”ve“Okul İdaresi Desteği Ölçeği”oluşturmuştur. Araştırmanın modeli, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelidir. Araştırmadan elde edilen bulgular, SPSS 20 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyumu, meslektaşlarla işbirliği ve okul idaresi desteği ilişkilerinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği; iş doyumu ve meslektaşlarla işbirliği ilişkilerinin yaş grupları değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği; okul idaresi desteği ilişkisinin ise, anlamlı düzeyde farklılık göstermediği görülmektedir. İş doyumu ve okul idaresi desteği ilişkilerinin çalışma süresi ve sınıf mevcudu değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği saptanırken, meslektaşlarla işbirliğinin ise, anlamlı düzeyde farklılık göstermediği belirlenmiştir. İş doyumu, meslektaşlarla işbirliği ve okul idaresi desteği ilişkilerinin eğitim durumu değişkenine göre ise, anlamlı düzeyde farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between job satisfaction, cooperation with colleagues and school administration support in terms of some variables (gender, marital status, age groups, educational status, duration of work and class presence). The sample of the research is composed of 112 physical education teacher who is in Aksaray Province. The data collection tools of the research were as follows:“Personal Information Form”,“Job Satisfaction Scale”,“Colleague Relations Scale”and“School Administration Support Scale”. The model of the research is the relational scanning model from quantitative research methods. The results of the study were analyzed with the SPSS 20 program. According to the results of the study, the relationship between job satisfaction, cooperation with colleagues and school administration support differ significantly compared to gender; the relationship between job satisfaction and cooperation with colleagues differ significantly compared to age groups; and the relationship between school administration support differs significantly. It was determined that the relationship between job satisfaction and school administration support differ significantly in terms of working time and class presence variables, whereas cooperation with colleagues did not differ significantly. It was determined that the relationship between job satisfaction, cooperation with colleagues and school administration support did not differ significantly according to the educational status variables.