Çin ve Türkiye arasındaki dış ticaret
In foreign trade between China and Turkey
  1. Tez No: 568223
  2. Yazar: MIRIBANGULI ABULAITI
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURCU GÜVENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline gelen ve giderek yüksek teknolojili ve katma değerli üretim alanlarına yoğunlaşan Çin Halk Cumhuri¬yeti ile yeni diplomatik ve ekonomik ilişkiler geliştirme iradesi/isteği taşıyan Türkiye arasındaki ilişkiler yoğunlaşmaktadır. Dünya ekonomisinin başlıca büyüme gücü olarak görülen ve hem önde gelen bir üretici, hem de genişleyen bir pazar kimliğiyle küresel yönetişim platformlarında ağırlığını arttıran Çin ile önceden hazırlıklı dış politikası ve ekonomik açılımları ile bölgesel bir çekim merkezi olarak dik¬kat çeken Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin her yönüyle detaylı olarak ele alınması büyük önem taşımaktadır. Zira özellikle büyük çaplı kamu altyapı ve enerji yatırımları üzerinden Çin'in Türkiye'deki ekonomik mevcudiyeti hızla güç¬lenmekte; karşılıklı ticarette Türkiye'nin verdiği açığın yönetilebilmesi için yeni stratejiler geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the world's second largest economy and has become increasingly focused on high-tech and value-added production space in China with new diplomatic and economic relations will develop in / request which focuses on relations between Turkey. It is seen as the main growth engine of the world economy and as a leading manufacturer, as well as increasing its weight in global governance platform with an expanding market identity in China with a pre-prepared foreign policy and economic expansions with attention as a regional center of gravity of economic relations between Turkey and detail in every aspect is of great importance. Because especially in large scale rapidly strengthened China's economic presence in Turkey through investments in public infrastructure and energy; new strategies for managing the deficit given by Turkey in bilateral trade should be developed.