Farklı sosyoekonomik düzeydeki iki ilköğretim okulunda eğitim gören 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin beslenme bilgi, alışkanlık ve davranışları ile obezite sıklığının araştırılması
Investigation of nutritional knowledge, habits and behaviors and obesity frequency of 7th and 8th grade students studying in two schools with different socioeconomic levels
- Tez No: 568248
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Obezite için temel risk faktörlerinden birisi çocukluk dönemindeki yanlış beslenme uygulamalarıdır. Çocuk beslenmesi ailenin sosyo-ekonomik durumu, çevre koşulları ve çocuğa verilen eğitimden etkilenmektedir. Bu araştırmada ilköğretim ikinci kademede okuyan farklı sosyoekonomik düzeydeki öğrencilerin beslenme alışkanlıkları, beslenme bilgi düzeyleri ve obezite prevelansı tespiti amaçlanmıştır. Araştırma farklı 2 okulda okuyan 410 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Vücut ağırlıkları ve boy uzunluğu ölçümleri yapılmıştır. Beslenme bilgisini ortaya koymak amacıyla hazırlanan bölümde, sorulan 22 sorunun her doğru cevabı için (1), yanlış cevabı için (0) puan verilmiştir. Öğrencilerin beslenme bilgilerinin yeterli sayılabilmesi için en az %70.0 doğru cevaplama oranına denk düşen 31.00 puan ortalamasına ulaşması beklenmektedir. Öğrencilerin %51,2'sinin devlet okulunda, %48,8'inin özel okulda eğitim gördüğü ve tüm öğrencilerin %14,1'inin obez olduğu tespit edilmiştir. Özel okulda okuyan öğrencilerin %22'si obez olup, devlet okulunda okuyan öğrencilerin %6,7'si obez olduğu görülmüştür ve bu istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
One of the main risk factors for obesity is the misfeeding practices in childhood. Child nutrition is affected by the socio-economic status, environmental conditions and education provided to the child. The aim of this study is to reveal the nutritional habits, nutritional knowledge levels and the obesity prevalence of the secondary school students from different socioeconomic levels. The study was carried out with 410 volunteer. In order to reveal the nutritional knowledge, 22 questions was prepared. For each correct answer, 1 points and for each wrong answer, 0 points were given to the participants. Students are expected to reach an average of 31.00 points, which corresponds to at least 70.0% correct answer rate, in order to be considered the students as sufficiently knowledgeable. It was determined that 51.2% of the participants are the students in a public school while the 48.8% of them are the students in a private school and 14.1% of all the students were obese. The 22% of the students selected from the private school were found as obese, while the 6,7% of the students chosen from the public school were obese.