Farklı buğday genotiplerinde kalite parametrelerinin incelenmesi üzerine bir araştırma
An investigaiion on deteriination of quality parameters of diverse wheat genotypes
  1. Tez No: 568390
  2. Yazar: İSMAİL SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EREKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, bazı ekmeklik buğday çeşit ve hatları ile yerel çeşitlerin kalite parametrelerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 17 ileri kademe ekmeklik buğday hattı, 8 adet yazlık karakterli tescilli çeşit ve 5 adet yerel çeşit materyal olarak kullanılmıştır. Çalışmada yer alan genotiplere ait nem, 1000 tane ağırlığı (g), hektolitre ağırlığı (kg/hl), Sertlik, Zeleny SDS (ml), Protein Oranı (%), Yaş-Kuru Gluten (g), Gluten İndeks (%), Miksograf ve Farinograf değerleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar özetlendiğinde, genotiplerin nem değerleri %8,8-10,1, bin tane ağırlıkları 30,4-46,3 g, hektolitre değerleri 42,9-82,8 kg, sertlik değerleri 28,4-95,5, protein oranları %9,1-14,6, zeleny sedimantasyon değerleri 14-50 ml, yaş gluten %20,6-53,2, kuru gluten %7,1-19,3 ve gluten indeksi %24,4-99,1 arasında değişim göstermiştir. Ayrıca genotiplerin miksograf ve farinograf analizleri ile hamur reolojik özellikleri ortaya konmuştur. İncelenen parametreler arasında korelasyon analizinde protein içeriği ile kuru ve yaş gluten, Zeleny sedimantasyon, farinograf stabilitesi ve miksograf yumuşama değeri ile gluten indeksi arasında pozitif korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the quality parameters of some bread wheat varieties, lines and land races. 17 advenced bread wheat lines, 8 registered spring varieties and 5 land races were used as material. Moisture of genotype, 1000 kernel weight, test weight, hardness, zeleny SDS, protein content, dry gluten, wet gluten, gluten index, micsograph and farinograph values were examined. When the result were summarized, moisture, 1000 kernel weight, test weight, hardness, protein content, zeleny SDS, wet gluten, dry gluten, gluten index of genotypes ranged between 8,8-10,1 %, 30,4-46,3 g, 42,9-82,8 kg, 28,4-95,5,9,1-14,6%, 14-50 ml, 20,6-53,2 %, 7,1-19,3 %, 24,4-99,1 %, respectively. Inaddition, there ological properties of the dough were determined by farinograph and mixographanalyses. Incorelation analyses among the parameters investigated, it is precipated that there is positive correlation between protein content and dry and wet gluten, between zeleny SDS, farinograph, mixograph and gluten index.