İkizlerin akran ilişkilerinin ve sosyal problem çözme becerilerinin incelenmesi
Study of peer relationships and social problem solving abilities of twins
- Tez No: 568454
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN TEPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, ikizler ile tekizlerin“Akran İlişkileri”ve“Sosyal Problem Çözme Becerileri”karşılaştırılarak; ikizlerin Akran İlişkileri ile Sosyal Problem Çözme Becerilerinin; cinsiyet, cinsiyet çifti, yaş, okul öncesi eğitim kurumuna devam süresi, doğum haftası, kuvözde kalma durumu, gebelik oluşum şekli, kardeş sayısı, anne öğrenim durumu ve baba öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmanın örneklem grubuna, 2018-2019 öğretim yılında, Konya İl merkezinde yer alan Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerindeki okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-6 yaş arası 52 ikiz çifti ve benzer demografik özelliklere sahip 104 tekiz olmak üzere toplamda 208 çocuk dâhil edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak;“Selçuk Akran İlişkilerini Değerlendirme Ölçeği”,“Sosyal Problem Çözme Becerileri Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Genel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan ikiz ve tekizlerin“Akran İlişkileri”ve“Sosyal Problem Çözme Becerileri”nin tekizlere ve farklı değişkenlere (cinsiyet, cinsiyet çifti, yaş, okul öncesi eğitim kurumuna devam süresi, doğum haftası, kuvözde kalma durumu, gebelik oluşum şekli, kardeş sayısı, anne öğrenim durumu ve baba öğrenim durumu) göre farklılaşıp farklılaşmadığı,“t testi”,“Kruskal Wallis”ve“ANOVA”testleri ile karşılaştırılmıştır. ANOVA testi sonrası gruplar arası farkın kaynağını bulmak için Tukey testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; ikiz ve tekizlerin“Akran İlişkileri”ve“Sosyal Problem Çözme Becerileri”arasında anlamlı fark bulunmamıştır. İkiz çocukların“Akran İlişkileri”, okul öncesi eğitim kurumuna devam süresi, doğum haftası, gebelik oluşum şekli, kardeş sayısı, anne öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılaşmazken; cinsiyet, cinsiyet çifti, yaş, kuvöz süreci, baba öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. İkiz çocukların“Sosyal Problem Çözme Becerileri”ise cinsiyet, cinsiyet çifti, yaş, okul öncesi eğitim kurumuna devam süresi, doğum haftası, kuvöz süreci, gebelik oluşum şekli, baba öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılaşmazken; kardeş sayısı ve anne öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we compared“peer relationship”and“social problem solving abilities”of twins with single children in order to analyse whether peer relationship and social problem solving abilities of twins differ based on sex, same-sex pairs, age, attendance to preschool education, birth week, time in the incubator, conception method, number of siblings, educational background of the mother and educational background of the father. We used the correlational survey model in this study. The sample consists of 52 female twin pairs aged 4-6 years old attending to preschool education in the districts of Selçuklu, Meram and Karatay in Konya, during the 2018-2019 school year and 104 single children with similar demographic characteristics. We used as data collection tools the Peer Relationship Rating Scale of Selçuk, the Social Problem solving Abilities Scale and the Personal Information Form developed by the researcher. By employing the T test, the Kruskal Wallis test and an ANOVA test we compared whether the peer relationship and social problem solving abilities of participant twins and single children differ based on several variables (sex, same-sex pairs, age, attendance to preschool education, birth week, time in the incubator, conception method, number of siblings, educational background of the mother and educational background of the father). In order to find the source of differences between groups, we used the Tukey test. We performed the data analysis with IBM SPSS Statistic Base 22.0. In conclusion of the study, we weren't able to find significant differences between twins and single children's peer relationship and social problem solving abilities. We determined that while peer relationships of twins don't differ based on attendance to preschool education, birth week, conception method, number of siblings and educational background of the mother; they differ based on sex, same-sex pairs, age, time in the incubator and educational background of the father. And while social problem solving abilities of twins don't differ based on sex, same-sex pairs, age, attendance to preschool education, birth week, time in the incubator, conception method and educational background of the father; they differ based on the number of siblings and educational background of the mother.