Fitting height of groups and of fixed points
Grupların ve bir otomorfizma altında sabit elemanların fitting uzunlukları
- Tez No: 56848
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
oz GRUPLARIN VE BİR OTOMORFIZMA ALTINDA SABİT ELEMANLARIN FITTING UZUNLUKLARI Özgül Finachine, Meltem Yüksek Lisans, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. İsmail Güloğlu Eylül 1996, 83 sayfa Bu çalışma grupların ve bir otomorfizma altında sabit elemanlarının oluşturduğu altgrupların Fitting uzunlukları üzerinedir. AG çözülebilir bir grup, G < A ve (|A|, |G|) = 1 ise G'nin Fitting uzunluğu, G'nin, A'nm altında sabit kalan elemanlarının oluşturduğu altgrubunun Fitting uzunluğu ve A'nın mertebesini bölen asal sayıların sayısı cinsinden sınırlanabilir. Bu tezde mümkün olan en iyi üst sınır örnekleriyle birlikte verilmektedir. Bu radaki sonuçlar A. Turull'a aittir. Anahtar sozcuk : Fitting uzunluğu. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FITTING HEIGHT OF GROUPS AND OF FIXED POINTS Özgül Finachine, Meltem M.S., Department of Mathematics Supervisor: Prof.Dr.Ismail Güloğlu September 1996, 83 pages This work is on the Fitting Height of Groups and of Fixed Points. If AG is a finite solvable group, G < AG and (\A\, \G\) = 1 then the Fitting height G can be bounded interms of the Fitting height of the group of fixed points in G and the number of primes dividing the order of A. In this thesis we present the best possible bound accompanied by related examples. The results presented here are due to A. Turull. Keywords : Fitting height, fixed point. ui