Türk İş Hukukunda geçici iş ilişkisi
Temporary work in Turkish Labor Law
  1. Tez No: 568598
  2. Yazar: HÜLYA KAŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Geçici iş ilişkisi, işverenlerin kendisine iş sözleşmesi ile bağlı olan işçilerini geçici işçi sağlama sözleşmeleri ile geçici işverenlere devretmesi suretiyle kurulmaktadır. Geçici iş ilişkisi, 4857 sayılı İş Kanununun 7. Maddesinde düzenlenmiştir. 6.5.2016 tarihli ve 6715 sayılı Kanun ile geçici iş ilişkisine ilişkin düzenlemede köklü değişiklikler yapılmıştır. Çalışmamızda, anılan kanunla yapılan değişiklikler doğrultusunda geçici iş ilişkisinin türleri, koşulları, hükümleri, sonuçları ve sona ermesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Temporary employment relationship established the temporary employment relationship, in which the employer transfers to the workers who are bound by the employment contract to the temporary employers. Temporary employment relationship regulated in the Article 7 of the Labor Law numbered 4857. In this regulations, radical changes were made by Law numbered 6715 and dated 6.5.2016. In our study, types, conditions, provisions, results and termination of temporary employment relationship were examined in accordance with the changes made by the law mentioned.