Gaziantep yöresi Abdallarında geleneksel müzik öğrenme sürecinin eğitim bilimleri kuramları bağlamında incelenmesi
İnvestigate the process of music learning and its relationship with theories of educational sciences in Gaziantep Abdals
  1. Tez No: 568639
  2. Yazar: MEHMET TİMUÇİN BAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. İSMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Education and Training, Folklore, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Gaziantep yöresi Abdallarında müzik öğrenme sürecinin ve bu sürecin öğrenme kuramları ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada geleneksel müzik öğrenme sürecine katılan örneklemin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, öğretim mekânı, öğrenci ve öğretici amaçları, kullanılan yöntemler, kullanılan materyaller, sürecin aşamaları, öğrenen ve öğreten arasındaki hiyerarşi gibi bu süreçte dikkat edilen unsurların öğrenme kuramlarıyla ilişkisinin tespiti amaçlanmıştır. Bu çalışma Gaziantep yöresi Abdalları arasında, amaçlı kasti örnekleme yöntemi ve kartopu zincirleme örnekleme yöntemiyle ulaşılan 9 öğrenen ve 21 öğretici ile sürdürülmüştür. Veri toplama aşamasında örnekleme dâhil olan öğrenen ve öğreticilerle görüşmeler yapılmış ve örneklemin müzik öğrenme süreci gözlemlenmiştir. Ulaşılan veriler, betimsel analiz ve nitel içerik analizi yöntemleriyle analiz edilmiş ve müzik öğrenme sürecinin aşamaları betimlenmiştir. Çalışma sonucunda Gaziantep yöresi Abdallarında sürdürülen müzik öğrenme sürecinde, öğrenim amacının meslek kazanmak olduğu, çalışma mekânları olarak evlerin tercih edilip uygulamaların ise düğün törenlerinde yapıldığı saptanmıştır. Öğrenim sırasında iletişimin sözlü ifade ve beden dili ile sağlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the process of music learning and its relationship with learning theories in Gaziantep Abdals. The aim of the study is to determine the relationship between the factors such as gender, age, the stages of the process, the hierarchy between the learner and the theacher of the sample participating in the traditional music learning process and learning theories. This study was carried out with 9 learners and 21 instructors who were reached by purposive deliberate sampling method and chain snowball sampling method among the Abdals of Gaziantep region. During the data collection phase, interviews were conducted with the learners and instructors involved in the sampling and the music learning process of the sample was observed. The data obtained were analyzed with descriptive analysis and qualitative content analysis methods and the stages of music learning process were described. As a result of the study, it is determined that the purpose of learning is to gain an occupation in the process of learning music in Gaziantep Abdals and that the houses are preferred as the study places and the practices are performed in the wedding ceremonies. During the learning process, it is observed that communication is provided by verbal expression and body language.