Government fragmentation and intrastate conflict termination: How fragmentation reduces the chances of negotiated settlements
Hükümet içi ayrılıklar ve iç savaşları sonlandırmak: Hükümet içi ayrılıklar iç savaşların müzakere ile sonlandırılma şansını nasıl azaltır
  1. Tez No: 568651
  2. Yazar: İLAYDA BİLGE ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ŞAN AKCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezin birincil amacı iç savaşların müzakere ile sonlandırılma şansını azaltan faktörler üzerine hipotezler geliştirip bu hipotezleri test etmektir. Farklı hükümetlerin karakteristik özelliklerinin iç savaşların sona ermesi üzerine nasıl bir etkiye sahip olduğuna dair teorik sorular literatürde yeterince çalışılmamıştır. Bu tez literatüre katkı yapmak için iç savaşların çözümünü (ya da çözülememesini) hükümet içi ayrılıklardan kaynaklanan bilgi ve güvenilirlik problemler üzerinden açıklayan bir teorik çerçeve geliştirmektedir. Bu teorik çerçeveye göre, hükümet içi ayrılıklar (hükümetin içinde birden fazla hizbin bulunması ve bu hiziplerin kendi içlerinde de ayrılıklar yaşaması) iç savaşların çözümlenmesini zorlaştırmaktadır. Bu tez, bu hipotezleri 1946 ile 2014 yılları arasında 108 ülkede aktif olmuş 503 silahlı grup üzerinde test etmektedir. Ampirik testler, hükümet içi ayrılıkların yoğun olduğu durumlarda iç savaşların çözümlenme olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this thesis is to develop and test hypotheses about the factors that make it difficult to reach a negotiated settlement that terminates the intrastate conflicts. The theoretical question on how characteristics of governments affect the termination of intrastate conflicts remains relatively unexplored. This thesis makes contribution to the literature by presenting a framework explains intrastate conflict termination (or lack of it) as a result of the information and credibility problems exacerbated by government fragmentation. This framework reasons that government fragmentation (conceptualized as the abundance of factions within the government and the internal incoherence of each faction) decreases the likelihood of intrastate conflict termination. I test my hypotheses on a Large-N time-series dataset of 503 rebel groups in 108 countries from 1946 to 2014. Empirical analysis shows that intrastate conflicts are less likely to terminate when the level of government fragmentation is high.