Görme engelliler için iş oryantasyon yöntemlerinin belirlenmesi ve uygulanması
Identification and implementation of work orientation methods for visually impaired
  1. Tez No: 568652
  2. Yazar: EYLEM ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM SALDAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İşe alıştırma programı çalışanın işletme ile ilk karşılaşması olarak düşünüldüğünde keyifli ve unutulmaz bir deneyim olması gerekmektedir. Bu programın öncelikli bir öğe olması gerekir. Bu nedenle dikkatlice planlanmış ve teslim edilmiş bir program çalışanın geçişine yardımcı olur, kuruluş hakkında iyi hissetmesini sağlar ve heyecan ve coşkuyu artırır. Bu programların odak noktası, yeni çalışanı kuruma entegre etmeye ve ilişkiler kurmaya başlamaya yardımcı olmalıdır. İşe alıştırma programları, çalışanın ve işletmenin verimliliği ve başarısı için oldukça önemli bir konudur. Bu konunun özellikle engellilerle ilgili işe alıştırma programlarında bir düzenlemenin yapılması ayrıca önem taşımaktadır. Araştırmanın amacı, dünyada ve Türkiye'de uygulanan yöntemlerden hareketle görme engelliler için işe alıştırma yöntemlerinin belirlenmesi ve bu doğrultuda görme engelliler için işe alıştırma kılavuzu hazırlanmasıdır. Bu amaçla Türkiye genelinde görme derecesi %40-%100 olan otuz sekiz kişi ile mülakat yoluyla veriler toplanmış ve içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda görme engelliler için bir işe alıştırma programı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When it is considered as the first meeting of the employee with the business, it should be an enjoyable and memorable experience. This program should be a priority item. Therefore, a carefully planned and delivered program helps the employee pass, makes them feel good about the organization, and increases enthusiasm and enthusiasm. The focus of these programs should help to integrate the new employee into the organization and start building relationships. Training programs are a very important issue for the productivity and success of the employee and the enterprise. It is also important to make an arrangement of this issue, especially in work-related programs for the disabled. The aim of the research is to see movement in the world and in Turkey from the methods applied to determine the method of recruitment exercise for people with disabilities and vision in this direction is to prepare onboarding guide for people with disabilities. For this purpose, the degree seen across Turkey gathered data through interviews with thirty-eight people with 40% to 100% and analyzed using content analysis method. As a result of the study, a work-out program was prepared for the visually impaired.