Caz müziğinde kontrbasın kullanımı ve gelişimi
Usage and development of double bass in jazz music
  1. Tez No: 568988
  2. Yazar: İLKER AKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ÜMİT İŞGÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı; caz müziğinde kontrbasın kullanımını, caz tarihi boyunca isim yapmış önemli caz kontrbasçılarının müziğe katkılarını, kontrbasın zaman içerisinde artan taleplere göre fiziksel ve teknik olarak gelişimini incelemektir. Çalışmada, Avrupa klasik müziğinde 1500'lü yıllardan itibaren bas enstrüman olarak gelişmeye başlayan, 1700'lü yıllarda klasik müzik orkestralarındaki yeri ve önemini sabitleyen kontrbasın, 1900'lü yılların başında caz müziği ile tekrar yeni bir müzik türünde yer alma çabaları incelenmiştir. Bu araştırma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kontrbasın tarihçesindeki genel gelişimi, ikinci bölümde caz müziği dönemsel stilleri içerisinde öne çıkan kontrbasçıların katkıları, üçüncü bölümde caz müziği ile oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda kontrbasta görülen fiziksel değişimler, son bölümde de kontrbasın yüksek ses ihtiyacına cevap verebilmesi için kullanılan teknolojik gelişmeler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aims of this research are the usage of double bass in jazz music, the contributions of significant and well known double bass players of jazz to music throughout the jazz history, the physical and technical evolution of double bass according to increasing demands. In this study it was examined the straggle of double bass which started to devekop as a bass instrument in European classical music since 1500s, fixing its place and importance in classical music orchestras in the years of 1700, taking part in anew genre of music with jazz music in early 1900s. This research consists of four main parts. In the first part, the general development of double bass in its history, in the second part the contributions of theprominent double bass players in the periodic styles of jazz music, in the third part physical changes of double bass according to demands in jazz music, in the last part technologic developments to response high demand of double bass are examined.