Corporate support to the arts and culture: Jazz festivals in Turkey
Sanat ve kültüre kurumsal destek: Türkiye'deki caz festivalleri
- Tez No: 568992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÖKÇE OKANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Müzik, Sosyoloji, Public Relations, Music, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, özellikle caz festivalleri gibi alanlarda şirketlerin kültürel ve sanatsal yatırımlarının olumlu ve olumsuz uyumlarını ortaya koymaktır. Bu çıkarımları yapmak için kullanılan yöntem John Balmer'in AC4ID Test Modeli ve REDS2 Süreci'dir. Saha araştırması sonucunda elde edilen veriler, bankaların (Garanti Bankası ve Akbank) uyum sağladıkları konumlarını göstermektedir. Bankaların kurumsal marka kimliği türlerinin doğru tanımlanması, gelecekteki tüm faaliyetler için önemli bir adımdır. Tezin odak noktası, Garanti Bankası ve Akbank'ın desteklediği ve yatırım yaptığı caz festivalleri hakkında kurumsal marka yönetimini kullanarak kamuoyunun farkındalığına ve kültürel gelişime nasıl katkıda bulunduğunu anlamaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the positive and negative alignments of companies' cultural and artistic investments especially in areas such as jazz festivals. The method used to make these inferences is John Balmer's The AC4ID Test Model and The REDS2 Process. The data obtained as a result of the field survey shows the position of the banks (Garanti Bank and Akbank) in which they are aligned. Accurate identification of corporate brand identity types of banks is an important step for all future activities. The focus of the thesis is to understand how Garanti Bank and Akbank contributed to public awareness and cultural development by making use of corporate brand management about the jazz festivals it supported and invested in. Participation of customers, stakeholders and target audiences at sponsored / supported events such as jazz festivals is the key point for progress. Therefore; large-scale companies such as banks can take this model as guide to reformulate their brand identity correctly.