Türkiye Türkçesi öğrenen Ukraynalıların Türkiye Türkçesine yönelik tutumları
Attitudes of Ukrainians to the Turkish language
- Tez No: 569145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye Türkçesi öğrenen Ukraynalıların Türkiye Türkçesine yönelik tutumlarını tespit etmek ve elde edilen verilere dayanarak Ukrayna'da Türkiye Türkçesi öğretim ve öğrenimi konusunda önerilerde bulunmaktır. Bu çerçevede araştırma, taramaya dayalı betimsel araştırma modeli niteliği taşımaktadır. Bu araştırmada anketin uygulanması sonucunda elde edilen veriler nicel ve nitel olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2018-2019 öğretim-eğitim yılında Ukrayna'da Taras Shevchenko Kyiv Millî Üniversitesi, Kyiv Dilbilim Üniversitesi ve Kyiv Yunus Emre Enstitüsünde yabancı dil olarak Türkiye Türkçesi öğrenen öğrenciler ve Ukrayna'da yabancı dil olarak Türkiye Türkçesi öğreten öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bahsi geçen kurumlarda okuyan 152 öğrenci ve 3 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem basit tesadüfi örnekleme kullanılarak seçilmiştir. Araştırmanın uygulama bölümünde Ukrayna'da yukarıda belirtilen üniversitelerde Türkiye Türkçesi öğreten öğretmenlerle yüz yüze görüşme ve öğrencilerin Türkiye Türkçesi öğrenme sebepleri, Türkiye Türkçesine yönelik tutumları ve öğretim ortamı ile ilgili olumlu ya da olumsuz etkenler gibi konuları kapsayan anketin uygulanması sonucunda elde edilen nicel veriler Excel 2013 programıyla yorumlanmış; nitel veriler ise içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarında Türkiye Türkçesi öğrenen Ukraynalıların Türkiye Türkçesine, Türkiye Türkçesi derslerine, Türkiye Türklerine ve Türkiye'ye yönelik tutumları ve Türkiye Türkçesi öğrenme nedenleri açıklanmış, Türkiye Türkçesi öğretmenlerinden alınan görüşler belirtilmiş, Ukrayna'da Türkiye Türkçesi öğrenim-öğretim ortamı konusunda bilgiler verilmiş, bundan sonra da öğretmen ve öğrencilere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the attitudes of Ukrainians towards the Turkish language and according to the data obtained to give recommendations about the teaching and learning process of the Turkish language in Ukraine. This study is based on the descriptive survey model having both qualitative and quantitative charachteristics with regards to data assessment. Target population of this research consists of 152 students and 3 teachers who learn and teach the Turkish language in Taras Shevchenko Kyiv National University, Kyiv National Linguistic University and Kyiv Yunus Emre Institute. Sampling in this research is selected by using the simple random sampling. In the scope of this research, the data obtained from the questionnaire, aimed at determining the reasons why Ukrainian students prefer to learn the Turkish language, what the attitudes of students towards Turkish are and what the learning and teaching environment of Turkish in Ukraine is, have been analyzed quantitatively by Excel Word 2013 program and the data obtained from the face-to-face interview with teachers have been evaluated qualitatively. According to the study results, the attitudes of Ukrainian students towards Turkish, Turkish lessons, Turkish people and Turkey in general were determined and reasons why the Ukrainians prefer to study the Turkish Language were explained, opinions received from face-to-face interview with Turkish language teacher in Ukraine were presented, moreover information about the environment of learning and teaching process of Turkish in Ukraine was given. Apart from this, suggestions for teachers and students of the Turkish language in Ukraine were made.