Güç mesafesi algısı ve cam tavan ilişkisi: Kadın çalışanlar üzerinde bir araştırma
Power distance perception and glass ceiling relationship: A research on women employees
- Tez No: 569163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÖZGE ÖZASLAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tarih boyunca kadına biçilen misyon ve yargılardan ötürü çalışma hayatında çok fazla var olamayan kadınlar, geçtiğimiz yüzyılda yoğun bir şekilde iş yaşamında yer almaya başlamışlardır. Yüzyıllardır süre gelen kadınlara yönelik yapılan ayrımcılık, kadınların eğitim seviyesi arttıkça, kadınlar iş dünyasında yer edindikçe daha çok hissedilir hale gelmiştir. Erkek egemen bir toplumda bireylerinin oluşturduğu organizasyonlarda çoğunlukla söz hakkı olmayan kadınlar artık günümüzde bu durumu bir sorun olarak daha çok gündeme getirmektedir. Ancak istatistik veriler gösteriyor ki iş dünyasında yer alan kadın sayısının hızla artmasına karşın, tepe yöneticiler ve liderler arasındaki kadın oranı halen istenilen düzeyde değildir. Kadın çalışanların önlerindeki engeller ve bu engellerin erkek egemen sistemde aşılmasının güç hale gelmesi kadınların yönetici kadrolarına yükselmelerine önemli bir engel teşkil etmektedir. Bu tez; kadın çalışanların güç mesafesi algısı ve cam tavan sendromu algılarını ölçerken, iki değişkenin birbirleriyle olan ilişkisini de incelemektedir. Bu kapsamda, beyaz yakalı çalışan kadınların çalıştıkları mevcut kurum ve yöneticileri odaklı oluşturdukları algıları analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, güç mesafesi algısı ve cam tavan sendromu algısı arasında bir ilişkinin olduğunun tespitini yapabilmek için elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Bu bağlamda, bu konuda daha genişletilmiş alan araştırması yapmak isteyen kişilere yönelik öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Women who have not been able to exist much in working life due to the mission and judgments but now they have already started to take part in the business life intensely in the century. Discrimination against women for centuries has become more noticeable as women gain a place in the business world as the level of education increases. In a male-dominated society, women who do not have the right to speak in the organizations formed by their individuals have raised this situation as a problem. However, the statistical data indicates the women in the business world, the ratio of women among the top managers and leaders is now there. Obstacles in front of women employees and these obstacles must become difficult to overcome in the sovereign system of men is an important obstacle for them to rise to the executive management staff. This thesis; while measuring the perception of power distance and glass ceiling syndrome of female employees, it also examines the relationship between the two variables. In this context, the perceptions of white-collar employees constructed by managers and executives working in their existing businesses are analyzed. In order to determine whether there is a relationship between cleaning the study, perception of power distance and perception of glass ceiling syndrome, the findings were interpreted.