ILO düzgün iş kriterleri çerçevesinde Sakarya ili gıda sektörü firma çalışanları üzerine bir alan araştırması
A research on the employees of Sakarya province within the framework of ILO decent work criteria
  1. Tez No: 569244
  2. Yazar: MUSTAFA ASIM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞLAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın amacı düzgün iş bileşenleri çerçevesinde reel sonuçların gözlemlendiği mikro ölçekte bir analiz yapmaktır. Düzgün iş kapsamında yapılan çalışmaların çoğunlukla makro ölçekte ele alınması, mikro düzeyde yapılan bu çalışmayı önemli kılmakta ve diğer çalışmalardan ayrıştırmaktadır. Düzgün iş bileşenleri ILO tarafından ölçülebilir ve ayrıntılı bir şekilde tanımlanmış olmasına rağmen, sistematik yapının uygulanabilir somutluğuna Türkiye şartlarında reel olarak ulaşmak güçtür. Ancak araştırmacılar tarafından bu bileşen yansımalarının mikro düzeyde etkinliği merak edilmiştir. Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) Düzgün İş bileşenleri; çalışma hakları, istihdam, sosyal koruma ve sosyal diyalog dört temel bileşeni çerçevesinde 10 alt göstergeyle sınırlandırılmıştır. Çalışmada düzgün iş bileşenleri (ve göstergeleri) yardımıyla Sakarya ilinde gıda üretimi yapan 7 firma, biçimsel mülakat araçları ile mikro düzeyde analiz edilmiştir. Firmaların 10 ayrı kategorinin ancak 3' ünde düzgün iş standartlarına uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to make a micro scale analysis in which real results are observed within the framework of ILO decent work components. The micro-level study makes this research important and distinguishes from other studies because the most of the studies carried out within the scope of decent work is discussed on a macro scale. Although the components of decent work measured and defined in detail by the ILO's, applicable tangible of systematic structure is difficult to achieve in real terms in Turkey. However, researchers were curious about the effectiveness of these component reflections at the micro level. The Decent Work components of the International Labor Organization (ILO) are limited to 10 sub-indicators within the framework of four main components of labor rights, employment, social protection and social dialogue. In the study, 7 firms have been analyzed at the micro level with the questionnaire and formal interview tools of the mixed method in the context of decent work components (and indicators). It is concluded that the firms are in compliance with decent work standards in 3 out of 10 categories.