Marka Hukukunda idari iptal
Administrative revocation in Trademark Law
  1. Tez No: 569332
  2. Yazar: MİNE AKARSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu markaların idari karar ile iptal edilmesine imkân tanımış ve bu yetkiyi Türk Patent ve Marka Kurumu'na vermiştir. 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında bulunmayan bu idari prosedür Sınai Mülkiyet Kanunu'nun 26. Maddesinde“iptal halleri ve iptal talebi”olarak yer almıştır. Bu çalışmada hem iptal ve hükümsüzlük usulleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş hem de iptal halleri ele alınmıştır. İptal hallerinin incelemesinde esas hükümlerine girilmişse de; hükümsüzlük hallerinin esasen incelenmesi çalışma dışında tutulmuştur. İdari iptal prosedürü, hukukumuzdaki bu yeni düzenlemenin kaynağını oluşturan Avrupa Birliği mevzuatında da bulunduğundan bu çalışmanın bazı yerlerinde Avrupa Birliği mevzuatına da değinilmiştir. Birinci bölümde marka kavramıyla başlanmış, hükümsüzlük davası açıklanmış ve ardından hükümsüzlük davasındaki usul hükümlerine yer verilmiştir. İlk bölümün devamında iptal talebi açıklanmış ve buna ilişkin usul hükümleri incelenmiştir. İlk bölümün sonunda hükümsüzlüğün ve iptalin etkilerine de değinilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise iptal sebepleri tek tek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Industrial Property Law No. 6769 allowed the revocation of the trademarks by an administrative decision and granted such authorization to the Turkish Patent and Trademark Office. This administrative revocation procedure, which was not included in the Decree-Law No 556 on the Protection of Trademarks, has been included in the Article 26 of the Industrial Property Law as“revocation reasons and revocation request”. In this study, both the revocation and invalidity procedures were examined comparatively, and the revocation reasons were discussed. Although the reasons for the revocation are examined substantially, the examination of invalidity reasons was excluded from the study. Since the administrative revocation procedure is in force in European Union legislation which is the source of this new regulation in our law, the European Union legislation has also been addressed in some parts of the study. In the first chapter, the concept of the trademark has been started, the invalidity action has been explained and then the procedural provisions in invalidity have been included. The request for revocation is explained in the first section and the provisions of the procedure are examined. At the end of the first chapter, the effects of invalidity and revocation were also mentioned. In the second part of the thesis, the reasons for revocation were examined one by one.