The relationship between selected macroeconomic variables and BIST-100 index: A VAR model
Belirlenmiş makroekonomik değişkenlerle BİST-100 arasındaki ilişki: VAR model çalışması
- Tez No: 569338
- Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, IPI, TÜFE, Faiz oranları gibi makroekonomik değişkenler ile BIST-100 Endeksi arasındaki ilişkiyi Vektör Otoreggressif Model kullanarak incelemektir. Çalışmada makroekonomik değişkenler bağımsız, BIST-100 Enedeksi ise bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Aylık verilerin kullanıldığı çalışma 2008:06- 2018:06 arası dönemi kapsamaktadır. Çalışmada ilk olarak değişkenlerin durağanlıklarının belirlenmesi amacıyla Augmented Dickey Fuller birim kök testi uygulanmıştır. Sonrasında ise Akaike Bilgi Kriterleri kullanılarak değişkenler için uygun gecikme uzunluğu bulunmuştur. Optimum gecikme uzunluğunun belirlendikten sonra değişkenler arasındaki nedenselliğin analizi Granger Nedensellik Testi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde VAR modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan model, VAR modelinin bileşenleri olan Etki-Tepki ve Varyans Ayrıştırma Analizleri ile incelenmiştir. Çalışmada IPI, TÜFE, Faiz Oranları ve BIST-100 arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. Diğer bir deyişle, makroekonomik değişkenlerdeki değişiklikler BIST-100 Endeksini önemli ölçüde etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between selected macroeconomic variables, which are IPI, CPI, interest rates and BIST-100 Index by using Vector Autoreggressive Model. Macroeconomic variables are employed as independent variables; on the other hand, BIST-100 Index is employed as dependent variable in the study. Study covers period from June 2008 to July 2018 and monthly data is employed. The study is started by Augmented Dickey Fuller Unit Root test for determining stationary level of the variables and continued with calculating optimal lag length by using Akaike Information Criteria. After optimal lag length was determined, the next step was examining causality relation between variables by using Granger Causality test. In the last section of the study, VAR model has been estimated. The model was examined by the Impulse-Response Functions and Variance Decomposition Analysis which are the components of the VAR model. It is concluded in the study that there is not significant relation between IPI, CPI, Interest Rates and BIST-100. In other words changes in macroeconomic variables do not significantly affect BIST-100 Index.