Akışkan yatakta kömür kükürdünün alınması
Combustion of coal in fluidized beds
- Tez No: 56936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
IV ÖZET Akışkan yatakta yanma, kömür taneciklerinin inert katı tanecikleri / kül içinde yanma işlemidir. Parçacıklar kabın dışına taşınmazlar, ama kabın içinde sürekli ve kuvvetlice sirküle olurlar. Akışkan yatakta yanma konusunda geniş çalışmalar sürmektedir ve akışkan yatakta yanma endüstriyel ölçekte kullanılabilir. Buna rağmen, akışkan yatakta yanmaya ait bazı problemlerin hala çözülmesi gerekmektedir. Bunların arasında, aglomerasyon önemli bir problemdir. Ülkemizde akışkan yatak teknolojisi konusundaki araştırmalar üniversite ve laboratuar düzeyinde araştırma kurumlan tarafından başlatılmıştır ve çalışmalar pilot ölçekte tasarımlar yapma aşamasına varmıştır. Akışkan yatakta yakma teknolojisi, Türk linyitleri gibi kükürtçe zengin düşük kalorili kömürleri havayı kirletmeden yüksek yanma verimi ile yakan alternatif bir teknolojidir. Yanma sırasında oluşan kükürt dioksit, kireçtaşı veya dolomit gibi tutucuların ilavesiyle cürufa bağlandığından baca gazındaki emisyon düşer. Ayrıca yanma, kül erime noktasının altında gerçekleştiğinden NO* emisyonu ve baca gazı tarafındaki korozyon azalır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fluidized bed combustor is a process in which fuel particles are burnt in inert solid/ ash particles. Particles are not carried out of the vessel but continue to circulate vigorously within the vessel. Fluidized bed combustion has widely been studied and fluidized bed combustor are available at commercial scale. Howewer, there are some problems stiil need to be solved in fluidized coal combustion. Among them, agglomeration is of considerable importance. The fluidized bed combustion studies in Turkey were started by universities and research institues at laboratory scale and reached to pilot plant scale. Fluidized bed coal combustion technology is an alternative for burning high sulfur low calorific value coals like Turkish lignites in an environmentally acceptable manner. Sulfur- diokside formed during combustion reacts with a sorbent like limestone or dolomite and forms calcium^ sulfate. In addition, since combustion takes place at temperatures lower than ash slagging temperature, NOx emissions and flame side corrosion decrease.