Bilgi uzmanlarının bilgi teknolojisi kullanımının teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
Determining with technology acceptance model the tendencies of the information specialists towards utilization of the information technologies
  1. Tez No: 569388
  2. Yazar: ŞEYDA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇETİNKAYA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilim ve Teknoloji, Information and Records Management, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bilgi teknolojilerinin her geçen gün hızla büyümesi ve kullanıcı kitlesinin gelişmesi hemen her sektörde olduğu gibi bilgi merkezlerini de geleneksel yöntemlerden uzaklaştırmaktadır. Değişen kullanıcı beklentilerine paralel olarak kendisini yenileyen bilgi merkezleri yazılım ve donanım anlamında pek çok bilgi teknolojisini bünyesine katmakta, fiziksel mekanların dışına çıkarak dijital ortamlarda da hizmet verme yoluna gitmektedir. Bu çalışmanın amacı, üniversite kütüphanelerinde kullanılmakta olan bilgi teknolojilerinin bilgi uzmanları tarafından kabul edilebilirliğini Teknoloji Kabul Modeli ile incelemek ve bu teknolojilerin, daha etkin kullanımı için bir yol haritası çıkartmaktır. Araştırma Türkiye'de devlet ve vakıf üniversitelerinde hizmet veren araştırma kütüphanelerine yönelik olarak yapılmıştır. Araştırma evreni bu kütüphanelerde görev yapan 1417 bilgi uzmanı personelini kapsamaktadır. Araştırma örneklemi ise, evren içerisinden tesadüfi yöntemle seçilen 300 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların bilgi teknolojileri kullanımına yönelik tutum ve davranışlarını belirlemek için Teknoloji Kabul Modeli kullanılmıştır. Anket tekniği ile elde edilen veriler SPSS 25 ve AMOS 24.0.0 programları arayıcılığıyla analiz edilmiştir. Katılımcıların özelliklerini belirleyebilmek için tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Araştırma verilerine ilişkin normallik testi, güvenirlik ve geçerlik analizi yapıldıktan sonra araştırma hipotezlerini test etmek için regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda araştırma hipotezleri desteklenmiş ve modeldeki değişkenler arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Öte yandan tutum ve davranışsal niyet değişkenleri üzerinde algılanan faydanın pozitif yönde ve kuvvetli etkisi öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of the information technology and the growth of the user population, as well as in almost every sector of information centers from traditional methods. Information centers that are renewing themselves in parallel with changing user expectations add many the information technology in terms of software and hardware, go out of physical places and serve in digital environment. The aim of this study is to examine the acceptability of information technologies used in university libraries by information specialists with Technology Acceptance Model and to produce a roadmap for more effective use of these technologies. Research states in Turkey and foundations were made for serving according to the university research library. The research universe covered 1417 information specialist working in these libraries. The research sample consist of 300 participants who randomly selected from the universe. Technology Acceptance Model were used to determine the attitudes and behaviours of the participant towards information technology. The collected data through surveys was performed in SPSS 25 and AMOS 24.0.0 software package for calculate the statistics. Descriptive statistics were used to determine the characteristics of the participants. Regression analysis was performed to test the research hypotheses after conducting the normality test, reliability analysis and validity analysis. As a result of the analysis; research hypotheses were supported and positive a relationship was found between variables in the model, on the other hand the positive direction and strong effect of the perceived usefulness on attitude and behavioral intention variables was prominent.