Masalsı metinlerden resimlere yansıyan kadın arketiplerinin lilith, laloba ve rapunzel üzerinden incelemesi
Exami̇nati̇on of the arketyps of woman artefacts reflected from fai̇ry tale texts on la loba, rapunzel and li̇li̇th master of arts study report
- Tez No: 569414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KARAYEL GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu eser metninin amacı, tarih öncesi çağlardan günümüze kadar gelen süreçte insanın yaşadığı evrenle ilişkisinde kadın imgesinin var oluşunu, gelişimi ve farklılaşmasının edebi metinlerde yer alan kadın figürleri ve bu arketipsel figürlerin sanatçıların tuvallerine yansıması ışığında irdelemektir. Resimlerde ifade edilen edebi metinler biçim ve içerik açıklamalarıyla ele alınmıştır. Birinci bölümde; çalışmanın ana şemasını oluşturan kadının alt başlıklar altında tarih süreçlerinde konumlandırılışı ve görsel sanatlardaki kadın imgelerinin sembolik ifadelerinin karşılaştırılması, tarih öncesi bulgular, antropolojik önermeler, sınırlı olarak mitolojiye de yer verilerek kadın arketipleri incelenmiştir. İkinci bölümde; Arketip olarak onay gören masalsı metinlerden seçilen örnekler karşıtlık kavramları çerçevesinde incelenerek plastik sanatlara yansıması ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde; Tarih öncesinden günümüze kadar gelen süreçte kadının evrendeki varlığının, kadın kimliğinin, masalsı metinlerdeki imgesinin ve sembolleştirilmesinin Bilgör Akdoğan Güven'in resimlerine yansımaları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the history of women from prehistory to present, how the image of woman existed in her relationship with the universe she lives in, how she took part in life, its development and differentiation has been examined in the light of woman figures in literary texts. Texts reflected in the pictures are discussed with form and content descriptions. In the first chapter; The main topics of this study are the positioning of women in history processes under sub-headings and comparison of symbolic expressions of women images in visual arts, prehistoric findings, anthropological propositions, limited mythology and female archetypes. In the second part; The samples selected from the fairy tale texts that are approved as archetypes were examined in the framework of contrast concepts and their reflections on visual floors were explained through the information about the theme of the artist. In the third chapter; From the prehistory to the twentieth century, the perception of women's perception in the universe, the image of women, their image in fairy tales and their symbolization are reflected in their own pictorial production.