Akıllı kent bileşenlerinin akıllı kentleşme anlayışı açısından değerlendirilmesi: İstanbul-Kadıköy belediyesi örneği
Evaluation of smart urban components in terms of smart urbanization: The case of Istanbul-Kadıköy Municipality
  1. Tez No: 569413
  2. Yazar: BUKET TİLKİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN YELKİKALAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KANYILMAZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Giderek artan kentleşme; ulaşım ağlarının entegrasyonu, enerjinin verimli yönetimi, kentsel alt yapı, doğal kaynakların sürdürülebilirliği gibi konularda birtakım sorunları beraberinde getirmektedir. Kentleşme aynı zamanda teknolojinin gelişmesine paralel olarak akıllı kentleşme olgusunu yaratmaktadır. Akıllı kentler teknolojiyi kentsel hizmetlerde kullanmayı, insan hayatını kolaylaştırmayı ve kaynakların sürdürülebilirliğini temel almaktadır. Bu anlamda Avrupa Birliği tarafından da kabul edilen akıllı kent bileşenleri akıllı çevre, akıllı ekonomi, akıllı ulaşım, akıllı yönetişim, akıllı insan ve akıllı yaşamdan oluşmaktadır. Dünyada yapılan akıllı kentleşme faaliyetleri diğer kentlere akıllı kentleşme yolunda ışık tutmaktadır. Bu çalışmada Kadıköy Belediyesinin akıllı kentleşmenin neresinde olduğunun irdelenmesi kapsamında hangi akıllı kent bileşenine ne oranda ulaşıldığının tespiti amaçlanmaktadır. Bu anlamda dünyadaki ve ülkemizdeki örnek uygulamalar incelenmiş; akıllı kentleşmenin birden bire ortaya çıkabilecek bir olgu olmadığına, teknolojiyle doğru orantılı olduğuna ve tüm bileşenlerinin uyum içinde çalışması gerektiğine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing urbanization bring some problems like integration of transport networks, efficient management of energy, urban infrastructure, sustainability of natural resources issues. Urbanization also creates the concept of intelligent urbanization be parallel with the development of technology. Smart cities are based on using technology in urban services, facilitating human life and sustaining resources. In this sense, smart city components, which are accepted by the European Union, consist of smart environment, smart economy, smart mobility, smart governance, smart people and smart life. Intelligent urbanization activities in the world be leader the path of smart urbanization to other cities. In this study, it is aimed to determine which smart city component is reached within the scope of the examination of where Kadıköy Municipality is in smart urbanization. In this sense, the sample applications in the world and in our country has were examined; it is emphasized that smart urbanization is not a phenomenon that can emerge suddenly, it is directly proportional to technology and all components should work in harmony.