The impact of unconditional cash transfer programs on children: An example of pilot social safety nets in Cameroon
Şartsız nakit transfer programlarının çocuklar üzerindeki etkisi: Kamerun'da pilot sosyal güvenlik ağı örneği
- Tez No: 569589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ QUENTİN XAVİER STOEFFLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Econometrics, Economics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Nakit transferi programlarının etkinliğine olan inancın artmasıyla beraber hem bu tür projelerin sayısında hem de etkilerini inceleyen çalışmalarda bir artış görülmektedir. Bu tezin konusu da 2013 yılında Kamerun'un en kuzey noktasında, Kamerun hükümeti ve Dünya Bankası işbirliği ile başlatılan pilot koşulsuz nakit transferi programıdır. Bu tez kapsamında, faydalanıcı ailelere sağlanan bu nakit transferinin, hane içindeki çocukların eğitimine ve bu hanelerdeki çocuk işçiliğine olan etkisi incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları, hane halklarına koşulsuz bir şekilde sağlanan nakit transferlerinin bu hanelerde okula giden çocuk sayısında bir artış, okulu bırakan çocuk sayısında bir azalış ve hane halklarının eğitim harcamalarında bir artış sağlarken; çalışan çocuk sayısında da bir artışa sebep olduğunu göstermektedir. Özetle, bu çalışma çocuk eğitimi ve çocuk işçiliği kavramlarının ikame değil aksine tamamlayıcı bir özellik gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Concordantly with increasing belief in the effectiveness of cash transfer programs, there is an increase both in the number of such projects and in studies examining their impacts. The subject of this thesis is pilot unconditional cash transfer project implemented in 2013 with the cooperation of Cameroon government and World Bank in the far north of Cameroon. In this thesis, the effect of cash transfer on child education and child labor for children those living on beneficiary households are examined. The results of the study provides that unconditional cash transfer have an impact on increasing in the number of children going to school, on decreasing in the number of children dropping out of the school and households' total expenditure for education while on increasing in the number of working children. In summary, this study provides that the concepts of child education and child labor are complementary rather than substitute.