Opsiyonlarda yönsüz piyasa ve volatilite beklentisine yönelik stratejilerin kullanımı: BİST'te ampirik bir uygulama
The Use of strategies regarding the nondirectional market and volatility expectation in the options: An empirical application on BIST
- Tez No: 569626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TUĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Opsiyonlar, alıcısına belirli bir dayanak varlığı belirli bir tarihte veya tarihe kadar belirli bir kullanım fiyatından alma veya satma hakkı tanıyan sözleşmelerdir. Piyasa katılımcılarının risk yönetimi ve spekülasyon gibi farklı beklentilerini karşılayan opsiyon stratejileri; kullanım fiyatı, vade veya tür bakımından farklılık gösterebilen bir veya daha fazla opsiyon sözleşmesinin eş zamanlı olarak alım satımı ile oluşturulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, opsiyon sözleşmeleri ile oluşturulan yönsüz stratejilerden elde edilen kar veya zarar bakımından, mali kuruluşlar sektörlerinde yer alan ve yer almayan firmalar grubu arasında anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmaktır. Bu kapsamda, VİOP'ta işlem gören sözleşmeler, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yer alan sektör ayrımı baz alınarak iki gruba ayrılmıştır. Ardından bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında kullanılan non-parametrik testlerden olan Mann Whitney U Testi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, yüksek volatilite beklentisine yönelik stratejiler açısından (short butterfly stratejisi hariç) iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, düşük volatilite beklentisine yönelik stratejiler açısından da, (long butterfly stratejisi hariç) iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, yönsüz piyasa ve yüksek volatilite beklentisine yönelik stratejilerin genel olarak zarar ile sonuçlandığı ve mali kuruluşlar sektörlerinde yer alan firmalar grubunda bu zarar tutarının daha düşük olduğu saptanmıştır. Buna karşın, yönsüz piyasa ve düşük volatilite beklentisine yönelik stratejilerden ise genellikle kar elde edildiği ve elde edilen kar tutarının mali kuruluşlar sektörlerinde yer almayan firmalar grubunda daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Options are contracts that endow the buyer with the right of purchasing or selling the underlying asset at a pre-determined price during a certain period of time or on a specific date. Option strategies that meet different expectations of market participants such as risk management and speculation are constructed through the simultaneous buy and sell of one or more option contracts that may vary in terms of strike price, maturity or option type. The objective of this study is to examine whether there is a significant difference between group of firms involved in the financial institutions sector and those which are not involved in that sector with regard to profit or loss that were obtained from neutral option strategies. In this context, option contracts that are traded in VIOP are divided into two groups based on the sectoral distinction in the Public Disclosure Platform. Then, the Mann Whitney U Test, which is one of the nonparametric tests, was applied to compare the two independent groups. The results of the study show that there is a statistically significant difference between the two groups in terms of high volatility expectancy strategies (except for the short butterfly strategy), and that there is a statistically significant difference between the two groups in terms of strategies for low volatility expectation (except for the long butterfly strategy). In addition, the results indicate that while strategies for non-directional market and high volatility expectation generally result in loss, and the amount of loss in the group of companies in financial institution sectors is lower; strategies for non-directional market and low volatility expectations are generally profitable and the amount of profit that has been obtained is higher in the group of companies which are not included in financial institution sectors.