Ankara'da tüketime sunulan et ve süt ürünlerinden izole edilen Pseudomonas türlerinin bazı virulans özelliklerinin araştırılması
The investigation of some virulence properties of Pseudomonas species isolated from meat and dairy products consumed in Ankara
  1. Tez No: 569776
  2. Yazar: EZGİ NUR GELGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Pseudomonas bakterileri, doğada yaygın olarak bulunurlar. Pseudomonas bakterilerinin her yerde bulunması, kaçınılmaz olarak çeşitli gıdaların kontaminasyonu ile sonuçlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı çiğ süt, peynir ve balık (Karadeniz hamsisi) örneklerinden izole edilen Pseudomonas izolatlarının, bazı virülans özelliklerini (Pigment üretimi, hemoliz, Fosfolipaz C, proteolitik aktivite, lipolitik aktivite, DNaz testi, mukoid koloni) araştırmaktır. Bu örneklerden 13 Burkholderia (Eski adıyla Pseudomonas) ve 11 Pseudomonas izolatı izole edilmiştir. İzolatlar B. cepacia, B. pseudomallei, P. aeruginosa, P. putida, P. fluorescens ve P. aureofaciens olarak tanımlanmıştır. Pseudomonas izolatları yüksek oranda; %100 pigment, %100 hemoliz, %90,9 Fosfolipaz C, %63,6 proteaz, %81,8 lipaz, %36,3 DNaz ve %90,9 mukus gibi virülans faktörlerini üretmiştir. Burkholderia izolatlarında ise pozitif pigment üretimi, hemoliz üretimi, Fosfolipaz C üretimi, proteaz üretimi, lipaz üretimi, DNaz aktivitesi ve mukus üretimi sıklığı sırasıyla %69,2, %100, %100, %69,2, %92,3, %7,7 ve %100'dür.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas bacteria are widely distributed in the natural environment. The ubiquitous character of the Pseudomonas bacteria inevitably results in contamination of various foods. The aim of this study is to investigate some virulence properties (Pigment production, hemolysis, Phospholipase C, proteolytic activity, lipolytic activity, DNase test, mucoid colony) of Pseudomonas isolates isolated from raw milk, cheese and fish (Black Sea anchovy) samples. From these samples, 13 Burkholderia (Formerly known as Pseudomonas) and 11 Pseudomonas isolates were isolated. The isolates were identified as B. cepacia, B. pseudomallei, P. aeruginosa, P. putida, P. fluorescens and P. aureofaciens. A high proportion of Pseudomonas isolates has produced of virulence factors such as 100% of pigment, 100% of hemolysis, 90.9% of Phospholipase C, 63.6% of protease, 81.8% of lipase, 36.3% of DNase and 90.9% of mucus. The frequency of positive pigment production, hemolysis production, Phospholipase C production, protease production, lipase production, DNase activity and mucus production respectively for Burkholderia isolates were 69.2%, 100%, 100%, 69.2%, 92.3%, 7.7% and 100%.